Via Regia

Droga św. Jakuba Gniezno-Zgorzelec-Praga

Via Cervimontana


Sudecka Droga św. Jakuba

Zaczątkiem sudeckiego odcinka Camino de Santiago była udostępniona dla pielgrzymów w roku 2008 Via Cervimontana. Pod tą tajemniczą nazwą krył się szlak prowadzący z Jeleniej Góry na Koniec Świata. Chodzi tu nie tylko o przylądek Finisterrae w hiszpańskiej Galicii, ale także o właśnie tak nazywany malowniczy zakątek w nadbobrzańskim Borowym Jarze, nieopodal centrum Jeleniej Góry. Szlak został przedłużony w roku 2010 o odcinek rozpoczynający się w Krzeszowie, jednym z najważniejszych miejsc dla dolnośląskich pielgrzymów (sanktuarium Matki Bożej Łaskawej) i imponującym, barokowym opactwie.
Licząca 105 km długości Sudecka Droga św. Jakuba nawiązuje do historycznych traktów prowadzących na zachód przez południową część Dolnego Śląska. Powstawały one nie tylko w średniowieczu, ale także w bliższych nam czasach, by wspomnieć tu Kolej Sudecką łączącą Kłodzko ze Zgorzelcem czy zaplanowaną tuż przed II wojną światową w podobnym przebiegu Drogę Sudecką.
Jakubowy Szlak rozpoczyna się w jednym z głównych dolnośląskich sanktuariów, w Krzeszowie, i korzystając ze starych dróg i ścieżek Sudetów Zachodnich (m.in. Starym Traktem Kamiennogórskim) doprowadza do Lubania. Na dawnej granicy Dolnego Śląska i Górnych Łużyc łączy się z innymi trasami Camino de Santiago w Polsce: Drogą św. Jakuba Gniezno-Zgorzelec-Praga oraz Drogą św. Jakuba "Via Regia". Szlak ten jest zatem swego rodzaju "dopływem" do Camino, który pozwala podkarkonoskim pielgrzymom wędrować dalej przez gościnną Saksonię. Nie jest więc przypadkiem, że partnerem w przygotowaniu Sudeckiej Drogi św. Jakuba stało się "Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Drogi św. Jakuba Gniezno-Zgorzelec-Praga" z siedzibą w saksońskiej Żytawie.
Impulsem do powstania Via Cervimontana stał się obchodzony w roku 2008 jubileusz 900-lecia Jeleniej Góry. Mieszkający pod Karkonoszami pielgrzymi do Santiago oraz Fundacja Wioski Franciszkańskiej z pobliskich Janic postanowili z tej okazji przygotować szlak dla chcących wyruszyć do Santiago już od drzwi własnego domu.
Wśród miejsc znajdujących się na szlaku nie mogło zabraknąć średniowieczne kościoła pw. św. Jakuba - jest nim niepozorna z zewnątrz świątynia w Radomicach. Na trasie mamy także dwa Kościoły Łaski - w Kamiennej Górze i w Jeleniej Górze. Nie sposób zapomnieć również pątniczych ścieżek prowadzących niegdyś do klasztoru benedyktynek w Lubomierzu, renesansowego mauzoleum Schaffgotschów w Gryfowie Śl. czy książęcej wieży w Siedlęcinie.

Buen Camino!

Z Jeleniej Góry na Koniec Świata:
3 km (Koniec Świata nad Bobrem) lub
3300 km (Finisterrae)


via cervimontana
2006-2010 © Fundacja Wioski Franciszkańskiej