Kilka uwag praktycznych

Przewodnik: "Przewodnik pielgrzyma" jest raczej "wprowadzeniem w region", niż podręcznikiem historii czy leksykonem krajoznawczym. Ma on przede wszystkim służyć praktyczną pomocą Pielgrzymom. Droga św. Jakuba jest rzeczywistością żywą, a tym samym ulegającą zmianom, w związku z czym przed wyruszeniem w Drogę sugerowane jest sprawdzenie zamieszczonej na naszej stronie - w podstronach dotyczących konktretnych szlaków - aktualnej listy miejsc noclegowych czy tymczasowych problemów na szlaku.

Legitymacja (Credencial) służy potwierdzeniu chęci odbycia pielgrzymki przez jego posiadacza. Na jego podstawie Pielgrzym może korzystać z przygotowanych miejsc noclegowych. Równocześnie deklaruje się on jako pątnik i tym samym wyraża gotowość na przyjęcie wszelkich niedogodności i trudów pielgrzymowania.

Oznakowanie: wytyczony w terenie za pomocą tabliczek lub naklejek z symbolem muszli św. Jakuba (na szlaku Via Regia jest to żółta muszla na granatowym tle - na odcinkach alternatywnych muszla jest biała, odcinek Cervomontana i Droga Ślężańska oznaczone są żółtą, promienistokształtną muszlą na granatowym tle, natomiast na szlaku Gniezno-Praga znakiem jest biała muszla z krzyżem św. Jakuba) szlak został sprawdzony pod kątem możliwości przejścia przez Pielgrzyma pieszego. Bez ograniczeń mogą się nim poruszać także pątnicy na rowerach - w sytuacjach wyjątkowych w "Przewodniku pielgrzyma" wskazane zostały możliwości objechania kłopotliwych odcinków. Szlak oznakowany jest tylko w jedną stronę: na zachód - wszystkie Drogi św. Jakuba prowadzą wszak do jednego, wspólnego celu.

Noclegi w głównej mierze znajdują się w obiektach parafialnych i klasztornych - w tym przypadku korzystanie z miejsc noclegowych możliwe jest tylko z Legitymacją Pielgrzyma. Ponadto sugerowane jest złożenie dobrowolnej i życzliwej ofiary. W obiektach komercyjnych z reguły Pielgrzymi korzystają z ulg. Każdorazowo chęć skorzystania z noclegu należy wcześniej potwierdzić telefonicznie - wskazane jest nawet dwudniowe wyprzedzenie. Miejsca noclegowe z istoty pielgrzymowania charakteryzują się prostotą, stąd ich ewentualne niedociągnięcia powinny być przyjmowane z chrześcijańską życzliwością i otwartością. Wymagane jest posiadanie własnego śpiwora; niekiedy przydatna może być także izomata lub karimata. W każdym z miejsc noclegowych pozostawiamy po sobie czystość ... i dobre wspomnienie o Pielgrzymach.

Opieka duchowa: w przypadku miejsc noclegowych przy kościele lub klasztorze istnieje możliwość uczestniczenia w miejscowej liturgii. W ciągu dnia w mijanych (zwłaszcza mniejszych miejscowościach) można natknąć się na zamknięte kościoły (dotyczy to zwłaszcza świątyń filialnych, udostępnionych jedynie w czasie nabożeństw). Ze względu na inne obowiązki, w tym czasie duchowni także mogą być nieobecni. Możliwość uzyskania błogosławieństwa pielgrzyma lub skorzystania z sakramentu pokuty, zwyczajowo przed lub po każdej Mszy św. W większości katolickich kościołów parafialnych liturgia sprawowana jest rano (7:00 lub 7:30) oraz wieczorem (17:00 lub 18:00). Nabożeństwa w świątyniach prawosławnych i ewangelickich mają miejsce zazwyczaj w niedziele przed południem.

Co zabrać ze sobą? Od strony "technicznej" pielgrzymka na Drodze św. Jakuba nie różni się od innych wędrówek po terenach nizinnych. Wygodne (nie nowe!) obuwie sportowe lub trekkingowe oraz lekkie obuwie zastępcze, odzież dostosowana do zmiennej pogody, latem nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, ochrona przeciw owadom, leki i zestaw opatrunkowy, śpiwór - to wyposażenie obowiązkowe. Wskazane jest mieć ze sobą własne sztućce oraz kubek. Sugerowane jest zabranie Pisma Świętego lub skróconej wersji "Liturgii godzin" - Słowo w Drodze nabiera szczególnego znaczenia. Osoby przywiązane do modlitwy różańcowej z pewnością znajdą wiele okazji do jej odmówienia. Książka na wieczór w schronisku - to także dobry towarzysz. Legitymację i Przewodnik masz już, drogi Pielgrzymie, przy sobie.

Zatem
Buen Camino!


Via Regia

Droga św. Jakuba Gniezno-Zgorzelec-Prague

Via Cervimontana

2006-2010 © Fundacja Wioski Franciszkańskiej