Via Regia

Droga św. Jakuba Gniezno-Zgorzelec-Praga

Via Cervimontana

Droga Nyska


VIA REGIA

Od średniowiecza jednym z najważniejszym szlaków komunikacyjnych w Europie Środkowej była tak zwana "Wysoka Droga", nazywana również "Drogą Królewską" (Via Regia). Rozwijały się przy niej tak ważne ośrodki, jak Kolonia, Lipsk, Wrocław, Kraków, Lwów czy Kijów. Na trakcie tym powstawały także nowe miasta - Lwówek Śl., Złotoryja, Środa Śl., Legnica czy Lubań posiadają najstarsze dziś w Polsce prawa miejskie. Via Regia nie posiadała jednego, z góry ustalonego przebiegu - był to raczej "korytarz komunikacyjny", zmieniający się w zależności od uwarunkowań politycznych, powodzi, powstających i palących się zajazdów...

Zaproponowana obecnie Droga św. Jakuba wzdłuż "Wysokiej Drogi" próbuje odtworzyć jej przebieg w późnym średniowieczu, kiedy to ruch pątniczy do Santiago de Compostela przeżywał swój największy w dziejach rozwój. Obecny odcinek z Góry św. Anny przez Opole, Wrocław i Legnicę do Zgorzelca to dopiero początek dzisiejszej Via Regia: chcemy, by po nim przyszedł czas na Drogę św. Jakuba z Jarosławia przez Tarnów, Kraków i Piekary Śl. Otwarcie małopolskiego oraz górnośląskiego odcinka Szlaku zaplanowane jest na lato roku 2010.

Także inne działania skupiające się wokół Via Regia (jak na przykład stowarzyszenie miast "Na kupieckim szlaku" czy najdłuższa obecnie polska autostrada A4) mają szansę pokazać, jak bardzo ta Droga jest Wysoka. A nade wszystko - wciąż żywa.
vieira

Via Regia
w Malopolsce

2006-2010 © Fundacja Wioski Franciszkańskiej