Rozpoczął się czas rozliczeń z fiskusem, coraz częściej będziemy więc zastanawiać się, co dzieje się z naszymi podatkami. Szczęśliwie się składa, że część z nich umożliwia powstanie i utrzymanie Drogi św. Jakuba w Polsce. Dość powiedzieć, że rodzime Camino w znakomitej części istnieje dzięki środkom publicznym, pochodzącym z samorządów czy ministerstwa kultury – a więc: z naszych podatków.

Istnieje także możliwość bezpośredniego wsparcia organizacji pozarządowych pracujących nad Szlakiem poprzez przekazanie 1% podatku dochodowego dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Status taki posiada m.in. „Fundacja Wioski Franciszkańskiej” z Janic k/Jeleniej Góry, która od pięciu lat działa przy odtwarzaniu i utrzymaniu Drogi w Polsce. Fundacja m.in. współpracowała przy organizacji Drogi Dolnośląskiej (pierwszego odcinka Camino w naszym kraju), a także prowadziła odtworzenie Drogi Wielkopolskiej oraz śląskiego odcinka Via Regia wraz z „dojściówkami”. Szlaki te opisują przewodniki wydane przez sudeckich braci św. Franciszka, którzy założyli także portal www.camino.net.pl . Po części jest to możliwe również dzięki wpłatom z 1% podatku.

Jak można przeprowadzić całą (znacznie uproszczoną od ubiegłego roku) procedurę opisano tutaj. Obecne wpłaty pozwolą na wsparcie rozpoczynającego właśnie swoją działalność stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Za każdą wpłatę już teraz serdecznie dziękujemy!

Leave Comment