Na zbliżającą się uroczystość św. Jakuba zaplanowano szereg wydarzeń w całej Polsce. Poniżej krótkie zestawienie tych, na które organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników Drogi św. Jakuba.

Jak każdego 25-go dnia miesiąca, odprawione zostaną msze św. za pielgrzymów w kościołach pw. Jakuba Apostoła w Jakubowie, Simoradzu i Szczyrku. Ponadto 25 lipca o godz. 19:00 we wszystkich intencjach przesłanych na adres intencje@camino.net.pl  modlić się będą uczestnicy mszy św. w kościele św. Jakuba przy pl. Narutowicza w Warszawie.

Odpustowe uroczystości w sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie będą miały miejsce w ostatni weekend lipca. W sobotę, 28 lipca, o godzinie 18.oo uroczystą Mszę Świętą odprawi proboszcz parafii sw. Jakuba z Ośna Lubuskiego, ks. kanonik Piotr Grabowski. Po mszy procesja z relikwiami Świętego Jakuba i tradycyjnie „Biesiada Jakubowa”, którą zakończy wieczornica w Sanktuarium i Apel Jasnogórski. W niedzielę, 29 lipca, o godzinie 12.oo uroczystą Mszę Świętą odprawi kapelan Garnizonu Głogów, ks. porucznik Stanisław Denys. Po Mszy Świętej procesja z relikwiami Świętego Jakuba dookoła Sanktuarium.

We wtorek, 24 lipca, w wigilię św. Jakuba, o godzinie 18:30 zapraszamy do Księgarni Hiszpańskiej „Elite” w Krakowie na kolejne spotkanie z cyklu o Santiago de Compostela „Droga św. Jakuba: Pilzno – Kraków”. Paweł Plezia i Stanisław Tomaszek – autor przewodnika, opowiedzą o tym odcinku szlaku. Książkę będzie można przy tej okazji nabyć po promocyjnej cenie. Plakat informacyjny

W samą uroczystość św. Jakuba, 25 lipca, na wspólne wędrowanie zaprasza Wrocławski Klub Przyjaciół Camino. Tym razem w zasadzie popołudniowy spacer z Trzebnicy do Prusic, gdzie o godz. 18:00 uczestnicy wezmą udział w mszy w kościele św. Jakuba. Wyjazd do Trzebnicy autobusem z placu przed Dworcem Nadodrze o godz. 13.00. Z bazyliki trzebnickiej wyjście ok.13.40. Dojście do Prusic zaplanowane jest nie później, niż o godz. 17.40. Po spotkaniem z opiekunem Klubu, ks. Romanem, uczestnicy przejścia zostaną przewiezieni do Trzebnicy, a stamtąd o 21.00 autobus powrotny do Wrocławia.

Już w czwartek, 19 lipca, nastąpiła inauguracja Lęborskich Dni Jakubowych. Rozpocznie je o godz. 17:15 Marsz Pokoju z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Lęborku do sanktuarium św. Jakuba, gdzie o 18:00 odprawione zostało ekumeniczne nabożeństwo. Piątkowy wieczór, 20 lipca, upłynął pod znakiem muzyki. Od 17 do 19 trwały będą VI Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów”, o 19:00 w sanktuarium św. Jakuba rozpoczął się koncert „Sacrum – muzyczna podróż przez wieki”. Sobota rozpocznie się VI Międzynarodowym Zlotem Jakubów, a po nim zaplanowany jest rowerowy przejazd „Od Jakuba do Jakuba”, którego celem jest kościół pw. Apostoła w Łebie. Dalsze szczegóły znaleźć można m.in. tutaj.

Od piątku, 20 lipca, trwały organizowane po raz pierwszy Jakubowe Dni Miłosławia. Ich obszerny program przedstawiony został w kolejnym wpisie.

Także w piątek rozpoczął się Jarmark Jakubowy w Szczecinie. Jego obszerny program dokładniej zaprezentowany został na stronie www.jarmark.jakubowy.pl.Nad całością przedsięwzięcia czuwa parafia katedralna pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Sama uroczystość towarzyszy odpustowi parafialnemu i nawiązuje do dawnych tradycji odpustów – połączonych z jarmarkiem i barwnymi występami, które przyciągał rzesze mieszczan i chłopów.

W sobotę, 21 lipca, w Krzepicach koło Częstochowy kontynuowana była rozpoczęta dwa lata temu pielgrzymka rowerowa przygotowywana trasą Jurajskiej Drogi św. Jakuba. Początek trasy w Krzepicach, zakończenie w Radawiu. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz ze Stowarzyszeniem „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” zaprasza na 45-kilometrową trasę od kościoła św. Jakuba Apostoła w Krzepicach (wyjazd o godz. 9:00) do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Radawiu (na godz. 17:00 zaplanowana jest msza św.).
Organizatorzy zapewniają transport powrotny (wraz z rowerami) do Krzepic. Odpłatność za udział wynosi: 30 zł od osoby w tym: transport, odpłatność za ubezpieczenie, chusta pielgrzyma i paszport pielgrzyma (credencial). Zapisy przyjmuje Sylwester Krzesak, tel. 502 126 948 lub 793 155 051, e-mail: caminojurajskie@gmail.com .
Po powrocie, w kościele św. Jakuba w Krzepicach będzie miała miejsce prelekcja „Via Regia – moje wspomnienia z wędrówki szlakiem św. Jakuba” (18:15) oraz koncert organowy. Tym samym rozpocznie się I Krzepicki Jarmark Jakubowy, na który zaprasza Gminny Ośrodek Kultury w Krzepicach oraz parafia sw. Jakuba Apostoła i Lokalna Grupa Działania „Zielony Wierzchołek Śląska”.

Do 17 lipca trwają zapisy na drugą w tym roku pielgrzymkę Nyską Drogą św. Jakuba, którą zaplanowano w dniu w dniu 22 lipca (w dniu Jarmarku Jakubowego).
Po południu wokół nyskiej bazyliki odbywać się będzie tegoroczny Jarmark Jakubowy.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej po raz piaty zaprasza na wspólny spacer Drogą św. Jakuba „Via Regia„. Tym razem, w sobotę, 21 lipca, wędrówka prowadzić będzie odcinkiem od Pielgrzymki do Lwówka Śl. Bliższe szczegóły oraz informacje organizacyjne można uzyskać pod adresem e-mail: rogorz@poczta.fm  lub telefonicznie: 661 743 992.

Również w Brzesku uroczystości ku czci św. Jakuba potrwają kilka dni. Rozpoczną się w piątek 19 lipca a zakończą w dzień odpustu.

Największy w Wielkopolsce Jarmark Jakubowy już po raz 10. będzie miał miejsce w Murowanej Goślinie koło Poznania. Rozpocznie się on na placu Powstańców Wielkopolskich w sobotę, 21 lipca, o godz. 14:00, a poprzedzony będzie VII Międzynarodowym Zjazdem Gośliniaków. Wydarzenia Jarmarku rozgrywać się będą na trzech scenach: poza główną będzie także scena dziecięca i scena Cittaslow. Dalsze szczegóły na stronie internetowej miasta.

Nade wszystko mamy jednak nadzieję, że większość z Was starać się będzie spędzić uroczystość św. Jakuba w Drodze. Po prostu w Drodze.

Leave Comment