Szczegółowe informacje zamieścimy wkrótce, tymczasem zapowiedź od organizatorów
 
„Zbliża się czerwiec, a więc miesiąc, w którym już po raz czwarty z kolei będziemy organizować przejście Wielkopolską Drogą św. Jakuba z Leszna do Głogowa. Co roku staramy się uatrakcyjnić wędrówkę jakubowym szlakiem. Naszym gościom przybliżamy zarówno historię pogranicza wielkopolsko-śląskiego jak i zachowane zabytki będące elementem zachowanego materialnego dziedzictwa historycznej ziemi wschowskiej. 
 
W tym roku proponujemy trzydniowe przejście. W piątek 7 czerwca ruszymy z Leszna do Wschowy. Zaczynamy w mieście, do którego bardzo łatwo dojechać z Wrocławia, Poznania, ale także z Gdańska, Torunia, Katowic, Opola, Krakowa, Przemyśla, Jeleniej Góry czy pobliskiego Głogowa. Przez Leszno przebiega S-5 oraz DK 12. Stąd pójdziemy ok. 24 km do Wschowy.
 
W tym roku planujemy spędzić jeden cały dzień we Wschowie – sobotę 8 czerwca. To niewielkie miasteczko kryje wiele ciekawych historii. Właśnie tutaj brał ślub z księżniczką żagańską król Kazimierz Wielki. Jest to miasto królewskie. W czasach saskich pełniło nieoficjalną funkcję stolicy Polski, kiedy król stacjonujący na stałe w Dreźnie zatrzymywał się w pierwszym polskim mieście aby tutaj przyjąć np. tureckie poselstwo. Dwa noclegi planujemy w schronisku młodzieżowym we Wschowie, gdzie będzie dostępna pościel i nie trzeba zabierać śpiwora. We wschowskim schronisku http://www.ckuip.wschowa.com.pl/ssm.html  jakubowych pielgrzymów obowiązują specjalne zniżki.
 
W niedzielę udamy się do Konradowa, do kościoła p.w. św. Jakuba, gdzie będzie można uczestniczyć we mszy św. i gdzie spotkamy się z mieszkańcami wioski, którzy przygotowują w tym miejscu miejsce przyjazne pielgrzymom pielgrzymującym do odległego o ok. 40 km Jakubowa, w którym znajduje się Sanktuarium św. Jakuba.
 
Odcinek ze Wschowy do Głogowa jest dość długi, bo ma aż 33 km. W zależności od możliwości będzie można zakończyć pielgrzymkę we Wilkowie przy DK nr 12, skąd kursują busy i autobusy na linii Leszno-Głogów. 
 
Zachęcam również do wydłużenia pielgrzymki. Można ją zacząć wcześniej np. w Poznaniu albo wydłużyć do Jakubowa, Lubania czy Zgorzelca.
 
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do Wschowy, miasta na rubieżach Wielkopolski w województwie lubuskim.”
 
Zapraszają
Stowarzyszenie Czas A.R.T.
Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce
Leave Comment