Dla «peregrinos» Santiago to za mało. Rzym stał się kolejnym celem dla trzech wrocławian, którzy do Wiecznego Miasta zamierzają dotrzeć na beatyfikację Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja. W mroźny poranek 22 lutego z Wrocławia pieszo wyruszyli: Stanisław Ozdoba i Paweł Peter (lider Wrocławskiego Klubu Przyjaciół Camino). Pierwsze dwa dni wędrówki minęły pod znakiem zmagania się z mrozem oraz… mrokiem. Na drugi nocleg, w Piławie Górnej, zziębnięci pątnicy dotarli dopiero po godz. 23. W ostatni dzień lutego weszli oni na teren Republiki Czeskiej, zaś pierwszy dzień marc a doprowadził ich do niewielkiego pensjonatu w Rychnove na Morave.

Dnia 9 marca pielgrzymkę ich śladem rozpocznie Andrzej Kofluk, który zamierza spotkać się z wychodzącą wcześniej dwójką kilka etapów przed Rzymem. Nie jest wykluczone, że towarzyszyć mu będzie 21-letni… maratończyk z Białegostoku, który także chce jako pielgrzym dotrzeć do Rzymu. Warto tu przypomnieć, że Andrzej i Staszek w roku 2010 pielgrzymowali z Wrocławia do Santiago, o czym wielokrotnie pisaliśmy w tym miejscu.

Wędrówkę trzech członków stowarzyszenia «Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce» można śledzić na stronie www.wrorzym.pl ; tam także bliższe szczegóły na temat pielgrzymki, nad którą patronat objęło stowarzyszenie. Inny z wrocławskich «Przyjaciół…’, Zbigniew Ilków, przygotowuje dla naszych «romeros» trasę w systemie GPS opracowaną według praktycznych wskazówek caminowiczów z Moraw i Austrii.