Wro2016DSS2016Od ostatniej niedzieli Wrocław nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Za dwa tygodnie tytuł ten przyjmie także San Sebastian (Donostia) w Kraju Basków leżąca przy Camino del Norte. Z tej okazji dwaj wrocławscy pielgrzymi, Andrzej Kofluk i Bogdan Ludkowski, w kwietniu wyruszają rowerami na swoje Camino łączące oba miasta, które łączy Droga św. Jakuba. Pojadą najpierw historyczną Via Regia, zaś dalej – hiszpańską Drogą Północną do Santiago de Compostela.
W drogę powrotną do Wrocławia zamierzają wybrać się inną trasą, by po przekroczeniu Pirenejów wjechać na Via Tolosana i dalej w kierunku Rzymu, skąd kierować się będą na malowniczą Słowenię i dalej nad Odrę, gdzie planują pojawić się w lipcu, przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży. Bowiem promowanie także tego wydarzenia oraz przypadającego obecnie Roku Miłosierdzia jest jednym z celów wyprawy.
Jak mówi inicjator przedsięwzięcia, Andrzej Kofluk, który pielgrzymował pieszo z Wrocławia do Santiago oraz dwukrotnie do Rzymu, tym razem zamierzają „zabrać ze sobą” osoby szczególnie ważne dla chrześcijańskiego Wrocławia: św. Edytę Stein, bł. Czesława (pierwszego śląskiego dominikanina i patrona miasta), Dietricha Bohoeffera (ewangelickiego pastora, krytyka nazistów, męczennika KZ Flossenburg), bł. Mykołę Cegielskiego (greckokatolickiego duchownego ze Lwowa, którego syn mieszkał później we Wrocławiu) oraz patronów wrocławskiej cerkwi, a dawnego kościoła św. Jakuba – św. Cyryla i Metodego.
Wrocławscy Przyjaciele Drogi św. Jakuba mają i inne pomysły tegorocznego pielgrzymowania. O niektórych z nich można przeczytać na stronie tamtejszego Klubu Przyjaciół Camino.