Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna zaprasza na Camino po Wiśle w dniach 25-29 lipca br.(zgłoszenia: Jakub Gołębiewski – szyper łodzi, tel. 601 841 358 mail: rejsy@basonianka.pl)

Odtworzenie kolejnego w naszym kraju fragmentu Camino de Santiago, a dokładniej Mazowieckiej i Kujawsko-Dobrzyńskiej Drogi św. Jakuba poprowadzonych malowniczą trasą wzdłuż Wisły, zainspirowało Kujawsko-Dobrzyńską Organizację Turystyczną do podjęcia próby wyznaczenia jego wodnego wariantu. W czasach, gdy formowała się tradycja pielgrzymowania do grobu Apostoła, faktycznie część pielgrzymów przemieszczała się drogą wodną do Gdańska, a stamtąd do Hiszpanii. Spływ królową polskich rzek bez wątpienia ułatwiał pielgrzymom wędrówkę do grobu Świętego Jakuba Apostoła w hiszpańskim Santiago de Compostela, który był i jest ostatecznym jej celem. To tam według uświęconej tradycji, na krańcach Europy znajduje się sanktuarium z relikwiami świętego, do którego od ponad tysiąca lat wędrują pielgrzymi z różnych stron świata.

Nasz projekt, wpisując się w nurt powrotu na Camino, do którego wzywał św. Jan Paweł II,stanowić może inspirujące uzupełnienie coraz liczniejszych, lądowych propozycji. Zapraszamy do podjęcia wysiłku wkroczenia na Camino, nie tylko fizycznej drogi do Santiago, ale być może przełomowego, a nawet zwrotnego punktu życia, dla tych którzy wyruszą…

Zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowej podróży rzecznej mazowieckim szlakiem św. Jakuba. W roku 500-lecia Parafii św. Jakuba w Tarchominie planujemy wskrzesić zwyczaj pielgrzymowania drogą wodną. Naszym celem będzie kościół Jakuba w Toruniu, gdzie znajdują się cenne dla flisackiej obrzędowości pamiątki i gdzie droga mazowiecka krzyżuje się z Camino Polaco. Subtelna siła doliny Wisły i spokojny nurt płynącej rzeki naturalnie kierują myśli podróżnych do wewnątrz i sprzyjają kontemplacji. Po drodze odwiedzimy ważne miejsca praktyki chrześcijańskiej oraz istotne w historii naszego kraju, które niegdyś leżały nad główną arterią komunikacyjną państwa – Wisłą.

Kujawsko-Dobrzynska Organizacja Turystyczna

Program

25 lipca – Tarchomin, g. 18 Msza św.  i odpust jakubowy oraz obchody 500-lecia parafii, symboliczne wypłynięcie na łodziach, kolacja, nocleg.

26 lipca – godz. 7 Msza św., faktyczny start rejsu z Tarchomina. Przepłyniemy przy murach carskiej twierdzy Modlin, która z poziomu wody robi imponujące wrażenie. Dopływamy do Czerwińska, potem przejście przez malownicze mazowieckie miasteczko, w którym wojska króla Jagiełły przeprawiały się przez Wisłę w drodze na Grunwald. Wejście na Wzgórze Klasztorne. Godz. 18 – Msza św. kolacja, nocleg w dornu pielgrzyma.

27 lipca – godz. 7 Msza św., początek żeglugi, krótki postój w Wyszogrodzie, wejście na Górę Zamkową, której rozpościera się piękny widok na Wisłę. Z Wyszogrodu płyniemy do Płocka przez najpiękniejszy odcinek Wisły, o bardzo urozmaiconym i dzikim korycie – królestwo ptaków. W Płocku zwiedzimy Zamek Książąt Mazowieckich, Muzeum Diecezjalne. Z Płocka przejazd busem do Dobrzynia nad Wisłą, ognisko i kolacja na Górze Zamkowej, nocleg w szkole.

28 lipca – Msza polowa na Górze Zamkowej. Początek żeglugi przez Zalew, śluzowanie przez zaporę we Włocławku i zwiedzanie Muzeum ks. Popiełuszki. Wizyta w katedrze włocławskiej i dalszy rejs do Nieszawy. Godz. 18 – Msza św. w Nieszawie, kolacja i nocleg w szkole.

29 lipca – śniadanie i początek żeglugi, dopłynięcie do Zamku Dybowskiego w Toruniu, gdzie znaleziono różaniec ks. Popiełuszki po jego uprowadzeniu i gdzie znajduje się wystawa poświęcona Camino. Z Zamku Dybowskiego udamy się na Mszę odpustową do kościoła św. Jakuba w Toruniu, gdzie znajdują się cenne dla religijności flisackiej relikwie.

Podróż odbędzie się na łodziach tradycyjnych – stabilnych, bezpiecznych, prowadzonych przez przygotowanych sterników. Na łodziach spędzimy do 5 godzin dziennie.

  • Podróżuj jak ludzie średniowiecza
  • Poznaj arterię komunikacyjną Królestwa Polskiego
  • 4 dni z dziką przyrodą na wyciągnięcie ręki

Noclegi: 2 noclegi w obiektach przystosowanych (internat, dom pielgrzyma), 2 noclegi w szkołach, w związku z tym niezbędne wyposażenie w śpiwór i karimaty.

Wyżywienie: śniadanie i kolacja w miejscu nocowania, możliwość dokonania zakupów po drodze.

Wyposażenie: pielgrzym rzeczny przygotowany jest na ostre słońce (okulary, krem, długi przewiewny stój, parasol), a także na wiatr (wiatrówka i ciepła bluza, czapka) oraz obuwie do brodzenia w wodzie lub desantu na mokry piasek.

Cena: 1000 zł od uczestnika (prowadzimy rozmowy ze sponsorami w celu obniżenia ceny do ok.700 zł )

Inne: W rejsie wezmą udział 2-3 łodzie. Każda łódź zabiera do 12 pasażerów. Każda łódź zostanie uruchomiona pod warunkiem zebrania się minimum 10 os6b. Ponieważ rejs ma charakter pilotażowy, osoby chętne już teraz prosimy o sygnalizowanie nam chęci  uczestnictwa w rejsie.

Osoba kontaktowa: Jakub Gołębiewski – szyper łodzi, tel. 601 841 358 mail: rejsy@basonianka.pl

Deja un comentario