Jako pierwsza w Polsce – a być może nawet w Europie – Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubaniu otrzyma oficjalnie imię Europejskich Dróg św. Jakuba. Ta niewielka szkoła na dolnośląskim przedmieściu Lubania znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca spotkania trzech odcinków polskiego Camino: Drogi Dolnośląskiej, Drogi Sudeckiej i szlaku na Via Regia.
Oficjalne nadanie nowego imienia szkole na Uniegoszczy będzie miało miejsce w piątek, 19 października i rozpocznie się o godz. 10:00 mszą w kościele pw. Narodzenia NMP (tu właśnie spotykają się trzy szlaki). Następnie uroczystość przeniesie się do Miejskiego Domu Kultury przy ul. Kościuszki 4.
Uczniowie lubańskiej SP nr 2 już od kilku lat parokrotnie w ciągu roku szkolnego wędrują okolicznymi odcinkami Drogi św. Jakuba poprawiając przy okazji oznakowanie szlaku. Przed kilkoma tygodniami uczestniczyli oni także w warsztatach dydaktyczno-ceramicznych „Ulep Jakuba”.
Uroczystość nadania szkole imienia Europejskich Dróg św. Jakuba wpisuje się w kalendarz wydarzeń związanych ze zbliżająca się 25-tą rocznicą uznania Camino de Santiago za pierwszy szlak kulturowy Europy oraz 30-tą rocznica ogłoszenia „Aktu Europejskiego” w Santiago de Compostela.

Leave Comment