Niemal dokładnie w rok po ujawnieniu faktu zaginięcia przechowywanego w katedrze w Santiago XI-wiecznego Kodeksu Kalikstyńskiego, ten bezcenny rękopis zawierający najstarszy znany opis Camino de Santiago odnaleziono w nieodległym miasteczku Miladero.
Policja odnalazła manuskrypt w garażu należącym do byłego kościelnego z katedry w Santiago de Composteal. Główny podejrzany pracował w katedrze św. Jakuba przez ponad 25 lat, a w zeszłym roku został zwolniony za sfałszowanie umowy o pracę – podała policja. Śledczy od dawna podejrzewali byłego kościelnego o kradzież dzieła, śledzili go i przeprowadzili przeszukania w kilku należących do jego rodziny nieruchomościach. Ponadto policja odzyskała co najmniej 1,2 mln euro, osiem kopii Kodeksu i innych zabytkowych ksiąg, które również zniknęły z katedry. Funkcjonariusze znaleźli również dokumenty i korespondencję osób zajmujących wysokie stanowiska kościelne oraz klucze do budynków gospodarczych.
Kodeks Kalikstyński, nazywany też Księgą św. Jakuba wykonany został na polecenie papieża Kaliksta II. Zawiera informacje o szlaku św. Jakuba, regulacje dotyczące jego kultu, jak również opisy cudów przypisywanych świętemu. Kodeks skradziono na początku lipca 2011 roku z sejfu w katedrze Santiago de Compostela.

Leave Comment