Wielu pielgrzymów, którzy szli wędrowali Camino de Santiago  przez wiele krajów i regionów, jednomyślnie twierdzi, że najpiękniejsze szlaki znajdują się we Francji. Przemawiają za tym krajobrazy, oznakowanie, refugia, nastawienie miejscowej ludności, kontakty i  brak znanego z Hiszpanii przepełnienia szlaku przy jednoczesnej ich obecności.

Oznakowanie:
Wydawnictwa: Najchętniej zabieranymi w drogę przewodnikami są zeszyty (można je tak nazwać ze względu na objętość i masę) serii „Miam Miam Dodo”. Szkicowe mapy 20- czy 30-kilometrowych odcinków z zaznaczonymi miejscami noclegowymi, barami, kościołami i aptekami, do tego adresy schronisk – taki zestaw podstawowych informacji wystarczy do przejścia szlaku.

Ważniejsze miejsca w internecie:

www.chemindecompostelle.com – mapy Dróg z Le Puy i Arles, kolekcja przewodników Miam-Miam-Dodo, literatura, pamiątki, adresy schronisk… Wszystko o Drodze we Francji

www.chemins-compostelle.com/Leschemins/leschemins.html – informacje o trasach Camino de Santiago we Francji, w tym podział na etapy dzienne

www.compostelle.asso.fr – Strona Francuskiego Stowarzyszenia Przyjaciół św. Jakuba z Composteli (Société Française des Amis de Saint Jacques de Compostelle)

Ponadto liczne strony tworzone przez lokalne grupy przyjaciół Camino