Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo oraz spore doświadczenie i efektywność w odtwarzania szlaku za Odrą i Nysą, właśnie powstanie szlaków we wschodnich Niemczech przyczyniło się do powstania współczesnej Drogi św. Jakuba w Polsce. Przykładem może tu być Ekumeniczny Szlak Pątniczy (Görlitz – Vacha, rok 2003), który stanowił impuls do wytyczenia Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba oraz Via Regia, czy szlaki w Brandenburgii i na Ziemi Lubuskiej nawiązujące do dawnego traktu z Gniezna do Magdeburga.

Pierwszy z odnowionych odcinków Drogi w Republice Federalnej był otwarty w roku 1995 szlak z Norymbergi do Rothenburga, którego gospodarzem jest Fränkischer Albverein z Norymbergi. Tradycja pielgrzymowania w Niemczech zyskuje coraz więcej zwolenników i przyjmuje ona charakter ekumeniczny, mocno podkreślający średniowieczne korzenie Camino de Santiago. W wielu, również małych miejscowościach, możemy spotkać iście „caminowe” Stempelstelle (możliwość wbicia pieczątek do Credenciala), Herberge (schronisko) lub choćby muszle na wystawie lokalnego punktu informacji turystycznej.

Utrzymaniem poszczególnych odcinków szlaku zajmują się lokalne i regionalne organizacje pozarzadowe, z których każda stara się zaznaczyć swoją obecnośc na elementach oznakowania czy tablicach informacyjneych, ale także nieco wyróżnić się wśród innych grup i regionów. Dzięki tej zdrowej konkurencji niemieckie Jakobswege są na ogół oznakowane w sposob bardzo dobry i czytelny, jakkolwiek każdy z odcinków może stosowac nieco innych wzór czy wielkośc elementów oznakowania.

www.jakobus-info.de – tu znajdziemy linki do poszczególnych odcinków Drogi św. Jakuba w Niemczech

www.deutsche-jakobswege.de – strona wraz z multimedialną mapą (także GoogleMaps i GPS)

www.deutsche-jakobus-gesellschaft.de – strona Niemieckiego Stowarzyszenia św. Jakuba (Deutsche St.-Jakobus-Gesellschaft)

www.oekumenischer-pilgerweg.de – tak wychodzimy z Polski wzdłuż szlaku Via Regia

www.zittauer-jakobsweg.de – tak wychodzimy z Polski kierując się na Pragę

www.brandenburger-jakobswege.de – tak wychodzimy z Polski kierując się na Magdeburg

www.saechsischer-jakobsweg.de – skrót z Górnych Łużyc w kierunku Bawarii

Do pobrania

Wykaz miejsc noclegowych na Via Baltica

Drogi św. Jakuba w Niemczech północnych – mapka