Z początkiem lipca ukazały się dwa nowe przewodniki po polskich odcinkach Drogi św. Jakuba, które służą pomocą pielgrzymom chcącym przejść nasz kraj ze wschodu na zachód: od granicy z Litwą w Ogrodnikach do Gietrzwałdu oraz z Gniezna do Słubic i Frankfurtu nad Odrą.

Przewodnik2015Autorem i wydawcą przewodnika po suwalskim, mazurskim i części warmińskiego odcinka (Ogrodniki – Olsztyn – Gietrzwałd) Camino Polaco jest Bogdan Czarniawski, który przed kilkoma laty zainicjował znakowanie szlaku od granicy z Litwą. Przewodnik od strony graficznej przypomina te znane z francuskiej serii Miam-Miam-Dodo, ale dodatkowo zawiera opisy historyczne i krajoznawcze mijanych miejscowości.

Przewodnik 2015 OkładkaPrzewodnik po Lubuskiej Drodze św. Jakuba jest wynikiem pracy Magdaleny Pietrzak (autorka szlaku pracująca na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Collegium Polonicum w Słubicach) oraz Piotra Góralczyka i Radosława Szeszko ze stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce). Swoją formą publikacja ściśle nawiązuje do innych przewodników wydawanych przez stowarzyszenie.

Oba przewodniki znajdują się już w ofercie na naszej stronie internetowej. Niech dobrze służą w Drodze!

Leave Comment