Muszle obie malowaneNa polsko-czeskim pograniczu między Broumovem a Krzeszowem wprowadzone zostało dwukierunkowe oznakowanie Drogi św. Jakuba. Idąc za „klasycznymi” żółtymi muszlami na niebieskim tle dojdziemy Drogą Sudecką w stronę Krzeszowa, Jeleniej Góry i Zgorzelca, zaś za niebieskimi muszlami na żółtym tle – wyjdziemy z Krzeszowa na Drogę Wschodnioczeską do Broumova i dalej do Hradca Kralove, Kutnej Hory i Czeskiego Krumlova.Dzięki temu rozpoczynając pielgrzymowanie w sanktuarium w Krzeszowie lub przy klasztorze w Broumovie można zdecydować się na jedna z Dróg – przez Górne Łużyce lub przez wschodnie Czechy – i bez zbędnych nieporozumień iść za właściwym oznakowaniem. Obie trasy są oczywiście równie interesujące.Muszla klejona niebieska mała W przypadku znaków klejonych na tym odcinku Drogi Wschodnioczeskiej (zaczynającej się tym samym teraz już w Krzeszowie) zastosowano mniejsze naklejki (2,5 x 2,5 cm) na większym, żółtym tle.
Dwustronne oznakowanie po stronie czeskiej wykonała Olga Jankovcova ze stowarzyszenia „Ultreia”, zaś po stronie polskiej – Ireneusz Krukowski-Zdanowicz, spośród „Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce”.
Na blisko 30-kilometrowym wspólnym odcinku Drogi Sudeckiej i Drogi Wschodnioczeskiej możemy odwiedzić m.in. pobenedyktyński klasztor w Broumovie, najstarszy kościół drewniany w Czechach (kościół cmentarny w Broumovie), kościół św. Jakuba w Vernerovicach, drewniane domy tkaczy w Chełmsku Śl., rezerwat „Głazy Krasnoludków” i imponujące opactwo i sanktuarium MB Łaskawej w Krzeszowie z najstarszą ikoną maryjną w Polsce.
Muszle obie małe