18 września 2010 na wzgórzach Monte do Gozo przed kapliczką San Marcos spotkali się pielgrzymi z różnych krajów Europy biorących udział w EC 2010. Pomiędzy godziną 10 i 11 stopniowo pojawiali się pielgrzymi z pątniczymi kijami.

Wśród przybywających na spotkanie pątników był także Antoine Carillo Francuz z Oloron Sainte – Marie. Brał on udział w „caminowej sztafecie” w Polsce, wędrując z pątniczym kijem szlakiem Via Regia. Antoine pokazał nam dzienniczek z pielgrzymkiOglądamy dzienniczek, w którym oprócz pieczątek i wpisów były również wycinki z gazet. Na jednym z nich zauważyliśmy znajomą ze Stowarzyszenia Przyjaciele Drogi św. Jakuba w Polsce – Martę Białokryty. Mieliśmy okazję  zobaczyć pątniczy kij, który swą sztafetową wędrówkę rozpoczął w Polsce.

Po serdecznych przywitaniach i pamiątkowych zdjęciach wszyscy udali się na ostatni krótki, bo mający 4,5 km odcinek do Santiago. Na Plac Obradoiro przed katedrą grupa wkroczyła śpiewając pieśń francuskich pielgrzymów „Ultreia”.

Uroczyste zakończenie akcji Europa – Compostela – 2010 odbyło się w katedrze o godz. 16. Uczestnicy „caminowej sztafety” zostali zaproszeni przed ołtarz w miejsce gdzie podczas uroczystości przebywa para królewska i przedstawiciele władz. Pielgrzymów przywitał serdecznie w kilku językach arcybiskup Santiago Julian Bario Bario, następnie zabrali głos przedstawiciele stowarzyszeń jakubowych z Francji i Niemiec.

Po przemówieniach złożono pątnicze kije i „złote księgi” na stopniach przed ołtarzem. Ta dodatkowa  Eucharystia dla pielgrzymów była sprawowana bez żadnej asysty  przez samego arcybiskupa. Na zakończenie uroczystości uruchomiono „botafumeiro”, które zapełniło całą katedrę zapachem kadzidła.