DSC_0068

19 maja 2013 r. po Drodze św. Jakuba Via Regia z Rokietnicy do Jarosławia kolejny raz wędrowali pielgrzymi.

Link do zdjęć z tego przejścia.

Informacje o  odcinku Korczowa-Pilzno można zobaczyć na stronie:  www.viaregia.podkarpacie.eu

Zapraszamy też na samą drogę. Koleje przejście już 16 czerwca.

A poniżej krótka relacja z tego przejścia autorstwa Jacka Hołuba:

W zdrowym ciele zdrowy …. Duch Święty!

Poranna Eucharystia w uroczystość Zesłania Ducha Świętego czyli popularnych Zielonych Świąt, skupiła kilkunastu jakubowych pielgrzymów w parafialnym kościele pw. św. Mikołaja Bpa w Rokietnicy na kolejnym etapie Niedzielnego Pielgrzymowania po terenie województwa podkarpackiego. Członkowie Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych, Stowarzyszenia Miłośników Dróg św. Jakuba w Polsce, dzięki przychylności ks. dziekana Kazimierza w trakcie Mszy św. przybliżyli idee pielgrzymowania Drogą św. Jakuba Via Regia po terenie woj. podkarpackiego oraz Dróg i szlaków wiodących przez całą Europę do Santiago de Compostela w Hiszpanii.  

Po skończonym nabożeństwie jak przystało na gospodarzy zaprosili niecodziennych pielgrzymów na tradycyjną szklankę wody do budynku plebani.  Peregrinos po miłej rozmowie z księdzem wikariuszem oraz redaktorem Gazety Nowiny, wbili do swych paszportów upragnioną  okrągłą pieczęć i po błogosławieństwie udali się w 23 km drogę do Jarosławia. Prowadzącym był kol. Jacek Hołub przewodnik turystyczny z Jarosławia, zaś uczestnicy 17 osobowej grupy z Kosienic, Przemyśla, Rokietnicy, Rudnika nad Sanem, Rzeszowa, Szówska i Ustrzyk Dolnych. Jak zwykle obecni byli niezawodni harcerze z Przeworska na czele z organizatorem przejścia phm Łukaszem Mrozem.

Pani Małgorzata i Pan Stanisław z Rzeszowa – wyruszają na Camino Frances w sierpniu br. O naszej Via Regi na podkarpaciu dowiedzieli się z gazety i od razu zgłosili się na „niedzielne pielgrzymowanie”.

Trasa prowadziła pięknymi terenami, wśród łąk i żółtych połaci rzepaku. W przysiółku Sobolówka na pielgrzymów czekała zaplanowana przez Jacka niespodzianka!  Właściciele domostwa wraz z liczną rodziną ugościli peregrinos- pysznym ciastem i domowym kompotem opowiadając odległą historię przysiółka. Buen camino wykrzyczane na pożegnanie gospodarzom i  przez Boratyn grupa dotarła pielgrzymi do wsi Chłopice. Pielgrzymów przyjął serdecznie ksiądz Marek, kustosz sanktuarium Matki Bożej – przedstawił historię sanktuarium i miejscowości.

Przez Kidałowice, zmęczeni ale szczęśliwi wszyscy dotarli do Jarosławia z nadzieją kolejnego powrotu na Drogę św. Jakuba Via Regia już w niedzielę 16 czerwca 2013 r. bo do Santiago de Composteli zostało już tylko 4009 km!, bo w zdrowym ciele zdrowy…. Duch Święty

Leave Comment