Jarmark Jakubowy w SławkowieJak smakują potrawy przyrządzane według oryginalnych, średniowiecznych receptur? W jaki sposób wyrabiano w dawnych czasach instrumenty muzyczne? Między innymi o tym będzie można przekonać się podczas Jarmarku Jakubowego w Sławkowie w sobotę 29 sierpnia.
Walki rycerskie, występ zespołu muzyki dawnej, nauka podstawowych roków średniowiecznych tańców i premiera pamiątkowej, sławkowskiej monety – to tylko kilka z atrakcji przygotowanych przez organizatorów z okazji II Jarmarku Jakubowego w Sławkowie. Wielkie świętowanie rozpocznie się o  godz. 15:00 odsłonięciem na ścianie budynku Działu Kultury Dawnej w rynku muszli św. Jakuba – międzynarodowego znaku rozpoznawczego pielgrzymiego szlaku, wiodącego ze wschodu Europy do katedry w Santiago de Compostela. Będzie to już czwarty, oznaczony w ten sposób obiekt w mieście.

Pół godziny później, w scenerii malowniczych uliczek, w bezpośrednim sąsiedztwie ruin zamku biskupów krakowskich, rozpocznie się jarmark, w których udział weźmie około pięćdziesięciu wystawców z całej Polski. Obejrzeć i nabyć będzie można tu prawdziwe arcydzieła rękodzielnicze, a na stoisku kowala – podziwiać własnoręcznie przez niego wykonaną zbroję i ekwipunek średniowiecznego rycerza. Jedną z atrakcji tegorocznego jarmarku będzie również inscenizacja rycerskiej potyczki.
Dla dzieci przygotowano m.in. konkurs łuczniczy „O złotą strzałę”. Późnym popołudniem zaprezentują się sławkowskie zespoły muzyczne i taneczne. Imprezę zakończy, tuż po zmierzchu, widowiskowy pokaz teatru ognia.
Do spędzenia ostatniej soboty wakacji na Jarmarku Jakubowym w Sławkowie zaprasza burmistrz miasta Rafał Adamczyk i Miejski Ośrodek Kultury.
Krzysztof Kozieł
rzecznik prasowy UM w Sławkowie