Zachęcamy do przeczytania relacji z IV pielgrzymki narciarskiej Beskidzką Drogą św. Jakuba, którą zorganizowało Bractwo św. Jakuba w Szczyrku. Za rok Caminowiczów z północnej Polski, i nie tylko, tłumie zapraszamy do uczestnictwa. Kierunek Szczyrk!

Oto relacja pana Dagoberta Drosta.

W dniach 8–9 lutego br. narciarze południowej Polski uczestniczyli w pielgrzymce po Beskidzkiej Drodze św. Jakuba. W sobotę po mszy św. i ucałowaniu relikwii św. Jakuba w Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku, żegnani przez proboszcza- kustosza ks. kanonika Andrzeja Loranca, pielgrzymi udali się specjalnym autokarem do miejscowości Rzyki, gdzie dołączyła reszta pątników. Po krótkiej modlitwie w kościele parafialnym pw. św. Jakuba w Rzykach narciarze – w tym roku ze względu na totalny brak śniegu – ruszyli pieszo na Groń Jana Pawła II.  Szli oznaczonym białą muszlą z czerwonym mieczokrzyżem beskidzkim„camino”. Wczesnym popołudniem dotarli do schroniska pod Leskowcem na nocleg. Wieczorem, po przejściu Drogi Krzyżowej wokół kaplicy turystów na Groniu JP II, w schronisku odbyła się autorska prezentacja filmu pani Teresy Kudyby o polskich Drogach św. Jakuba, spóźnione śpiewanie kolęd,wyświetlenie filmu o Małopolskiej Drodze św. Jakuba przez grupę narciarzy z Podkarpacia. Późnym wieczorem dotarli do schroniska ostatni pielgrzymi z Krakowa i Bielska. W sumie w pielgrzymce uczestniczyło 31 osób, od Jarosławia przez Kraków, Szczyrk, Pietrzykowice, Bielsko, Jaworze, Rudę Śl., Rydułtowy, Kędzierzyn po Opole.

W niedzielę rano na miniołtarzu przed kaplicą na Groniu JP II kapelan goprowców ks. Krzysztof Cojda odprawił Mszę św., po czym pielgrzymka ruszyła dalej na szczyt Leskowca, przełęcz Anula i w dół do Rzyk, gdzie na uczestników czekał już autobus do Szczyrku. Serdecznie witani przez proboszcza ks.Andrzeja po krótkim nabożeństwie na uczestników czekał już sporządzony przez panie z Bractwa św. Jakuba smaczny poczęstunek. Po rozdaniu certyfikatów radośnie uczestnicy pielgrzymki wrócili do swych domów, a jeden z uczestników kol. Łukasz Mróz już z Leskowca poszedł na kilkudniowe dalsze pielgrzymowanie Beskidzką Drogą św. Jakuba do Cieszyna.

50_6 79_1 85_1

 

Leave Comment