herb-leborka

Lęborskie Dni Jakubowe – 22- 24 lipca 2016 r.

Historia

Historia Lęborskich Dni Jakubowych i powiązanym z nimi odpustem św. Jakuba Ap. nawiązuje do sięgających średniowiecza tradycji spotkań kupców i rzemieślników w Lęborku, łącząc wymiar religijny (w tym odpust) z czysto handlowym.

odpust roman 2016

Miasto Jarmarku
Z każdym rokiem Lębork coraz bardziej kojarzy się turystom z tą najważniejszą imprezą kulturalno-rekreacyjno-handlową. Lęborskie Dni Jakubowe przyciągają co roku tysiące lęborczan i turystów. Przez kilka dni miasto „kipi » od imprez zarówno kulturalnych, rekreacyjnych, sportowych, typowo jarmarkowym, jak i wydarzeń o wymiarze religijno-duchowym. Św. Jakub Ap. jest od 1998 r. Patronem Lęborka. Na niepowtarzalną jarmarkową atmosferę składają się m.in. kiermasz twórców ludowych, plener malarski, prezentacja kultury regionalnej i mniejszości narodowych. Tradycyjne kramy z wyrobami rzemieślniczymi, cukrową watą, balonami, konkursy dla dzieci i dorosłych, programy dla najmłodszych, występy zespołów lokalnych, regionalnych to tylko niektóre z atrakcji.

Występy Gwiazd
Lęborskie Dni Jakubowe to także zawsze oczekiwane przez lęborczan i turystów koncerty gwiazd estrady. Żaden nie odbył się bez bisów i wspaniałej zabawy. W ostatnich latach w Lęborku występowały m.in.: PECTUS, FEEL, Boney M, Stanisław Soyka, Maryla Rodowicz, Golec u’Orkiestra, De Mono, Arka Noego.

Międzynarodowy Zlot Jakubów

Dużym zainteresowaniem, nie tylko Jakubów, cieszy się Międzynarodowy Zlot Jakubów. Po raz pierwszy Zlot zorganizowany został w 2007 roku. W lipcową sobotę podczas Lęborskich Dni Jakubowych zapraszamy do Lęborka każdego mężczyznę i chłopca noszącego szlachetne imię Jakub! Po zarejestrowaniu się w Kwaterze Głównej Zlotu na Placu Pokoju każdy Jakub otrzymuje „pakiet wędrowca » z atrakcyjnymi upominkami. Zlot kończy się tradycyjnym finałem na scenie głównej z losowaniem cennych nagród i wspólnym zdjęciem. Gwarantujemy dzień pełen wrażeń dla Jakubów w każdym wieku!

Bieg Uliczny św. Jakuba

Amatorzy sportu mają widowiskowy Bieg Uliczny św. Jakuba, który ma już ugruntowaną pozycję w kalendarzu biegaczy, a odbywa się ulicami Lęborka na dystansie 10 km.

Atrakcje dla małego i użedgo

Przez kilka dni główny deptak miasta – ulicę Staromiejską ożywiają wystawy, uliczny teatr, występy kuglarzy, grajkowie, wróżki… Duże zainteresowanie wzbudzają zawsze rycerze, prezentujący swoje rzemiosło wojenne oraz dawne obyczaje. W wieży Sanktuarium św. Jakuba Ap. co roku odbywa się ciekawa wystawa przygotowana przez lęborskie Muzeum.
Duchowy wymiar Jarmarku
Biskup Pelpliński J.B. Szlaga dekretem z 25 lipca 1998 r. ustanowił św. Jakuba Apostoła Patronem Lęborka. Tradycyjny niedzielny korowód z relikwiami św. Jakuba Ap. i uroczysta suma odpustowa w kościele św. Jakuba dopełniają lęborskiego święta.

FB: https://www.facebook.com/leborskiednijakubowe

Program Lęborskich Dni Jakubowych

13439023_1242656205746693_431685393195249309_n