Na rodzimym rynku wydawniczym pojawił się długo wyczekiwany przewodnik po Małopolskiej Drodze św. Jakuba z Sandomierza do Krakowa (ISBN 978-83-89675-89-7, wyd. Czuwajmy – Kraków 2009).Okładka Przewodnik MŁPL

Tekst opracowany przez Urszulę Zimny w ramach pracy magisterskiej, przy wsparciu członków Bractwa św. Jakuba z Więcławic koło Krakowa, daje wnikliwy opis miejscowości na trasie i stanowi świetne zestawienie faktów dotyczących dziejów i krajobrazu obszaru, przez który prowadzi szlak. Zachowany został podział tekstu – znany m.in. z wydanych w roku 2006 przewodników po Drodze Wielkopolskiej i Dolnośląskiej oraz po Via Regia – na „bloki” opisujące przebieg trasy oraz drobne historie i ciekawostki dotyczące poszczególnych miejscowości. Dużą zaletą jest dodanie godzin nabożeństw w mijanych kościołach (jest to wszak przewodnik pielgrzyma). Sporym mankamentem przewodnika jest natomiast brak mapy szlaku oraz jego poszczególnych odcinków. Wydana osobno kilka miesięcy temu mapa po Drodze Małopolskiej ze względu na swoją skalę – 1:250000 – może okazać się mało przydatna w trasie pieszemu pielgrzymowi. Wydawcy i użytkownikom przewodnika należy także życzyć, aby klejona okładka przetrwała 9-dniową pielgrzymkę, niekiedy także w deszczu.

Od pewnego czasu o przygotowywaniu drugiego przewodnika po Drodze Małopolskiej informuje również warszawska oficyna „Rewasz”. O jego publikacji oczywiście również poinformujemy.

Tymczasem przewodnik wydany przez krakowskie „Czuwajmy” już za kilka dni będzie można zamówić na naszej stronie, w zakładce Przewodnik.