3Biegun miniPo ponad dwóch tygodniach wędrówki i przejściu prawie 700 kilometrów Marek Kamiński 4 kwietnia przekroczył granicę polsko-niemiecką i udał się do miejscowości Gartz. Jego pielgrzymka do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela jest częścią projektu 3 Biegun, tworzonego przez Fundację Marka Kamińskiego.
Zaplanowano 15 spotkań z mieszkańcami, w tym 3 w zakładach karnych oraz setki spontanicznych spotkań na trasie. Te liczby pokazują spore zainteresowanie wędrówką polskiego podróżnika. Podczas spotkań z mieszkańcami Wybrzeża polarnik opowiadał o swoich dotychczasowych wyprawach, a także o metodzie Biegun – autorskim programie osiągania wyznaczonych celów.
Zainteresowanie projektem zaskoczyło samych organizatorów – Fundację Marka Kamińskiego – w tym koordynatorkę 3 Bieguna, Annę Mikians: W czasie organizacji projektu 3 Biegun odezwało się do nas kilka miejscowości. Przed wyprawą zaplanowaliśmy 4 spotkania w miastach i 3 w więzieniach. Jednak w trakcie podróży okazało się, że praktycznie w każdym mieście Marek Kamiński jest zapraszany i goszczony przez Urzędy Miasta, kościoły, szkoły oraz osoby prywatne. Dzwonią do nas osoby chcące spotkać pielgrzyma na trasie i przyłączyć się choć na kilka kilometrów albo zaproponować poczęstunek „w biegu”. Zdecydowanie nie spodziewaliśmy się tak dużej chęci ze strony mieszkańców miast, by spontanicznie organizować się w ostatniej chwili i zapraszać piechura do siebie, nawet późno w nocy – mówi Anna Mikians.
Każde spotkanie na szlaku było niezwykle miłe i przyjacielskie dla podróżnika. Należy podkreślić, iż pielgrzym nie idzie w towarzystwie grupy wsparcia technicznego (np. fotografa czy kierowcy przewożącego sprzęt). Cały ekwipunek znajduje się w plecaku polarnika. Na części trasy towarzyszy mu reżyser Jan Czarlewski, który tworzy film dokumentalny z wyprawy. I oczywiście inni pielgrzymi, którzy choć na chwilę chcieli spotkać się z podróżnikiem.
Sam Marek Kamiński nazwał ludzi, który spotyka na swej drodze biegunem tej drogi. Nie dziwi to Anny Mikians: Wszystkie spotkania były dla Marka Kamińskiego miłym zaskoczeniem i każde z nich było inspirujące – spotkanie z ludźmi daje Panu Markowi siłę na kolejny dzień wędrówki. Wiem, że cieszą go i chętnie zabiera ze sobą intencje od spotkanych piechurów. Bardzo dziękujemy za wszystkie chwile poświęcone wędrowcu i naszemu projektowi.
Przed pielgrzymem wędrówka trasą niemiecką, po drodze odwiedzi takie miasta jak: Berlin, Kemberg czy Köln. Jego drogę można śledzić przede wszystkim poprzez stronę internetową projektu: www.3biegun.kaminski.pl oraz przez portale społecznościowe: Facebook, Pinterest i Twitter.
MKaminski
Organizatorem projektu 3 Biegun jest Fundacja Marka Kamińskiego. Od 1996 roku pomaga chorym dzieciom i młodzieży w pokonywaniu barier i spełnianiu ich marzeń. W tym roku koordynuje projekt 3 Biegun, którego celem jest zbiórka funduszy na Europejskie Obozy Zdobywców Biegunów, które Fundacja corocznie organizuje dla dzieci niepełnosprawnych oraz w trudnej sytuacji życiowej.

Przygotowała Fundacja Marka Kamińskiego, 3biegun@kaminski.pl