Pielgrzymki do Nidaros (tak nazywało się niegdyś dzisiejsze Trondheim) rozpoczęły się w XI w, zaraz po śmierci św. Olafa w pobliżu miasta w roku 1030 roku. Olaf II Haraldsson był królem Norwegii, który na dobre schrystianizował i zjednoczył kraj.  W Skandynawii istnieje wiele szlaków zmierzających promieniście do Nidaros.

O swoim 700-kilometrowym pielgrzymowaniu przez Norwegię latem ubiegłego roku opowie Lucyna Szomburg w piątek, 18 grudnia, o godz. 19:00 w « Kawiarence pod Żaglami » w Sopocie (u. E.Plater 19). Znana z publikacji nt. hiszpańskiego Camino gdańszczanka planuje także książkowy zapis swojej pielgrzymki przez Skandynawię.

Dobrym przygotowaniem – choć z zupełnie innej perspektywy – do wysłuchania opowieści z drogi do Nidaros będzie lektura « Oka jelenia » Andrzeja Pilipiuka.

Warto dodać, że Pomorze Gdańskie nie zasypuje gruszek w popiele, jeśli chodzi o odtwarzanie polskiego Camino. Postępują bowiem prace przy wyznaczaniu szlaku z Elbląga po Świnoujście, którego część (Droga Lęborska) jest dostępna od ponad dwóch lat. Informacje o tej trasie na www.pomorskadrogaswjakuba.pl

Laisser un commentaire