Bieżący rok okazał się niezwykle obfity jeśli chodzi o publikacje dotyczące najpopularniejszej trasy Camino de Santiago, czyli szlaku Francuskiego. Wiosną wspominaliśmy o dwutomowym wydawnictwie krakowskiego WAMu: poradniku i przewodniku pióra Zbigniewa Iwańskiego i autora wydanego w roku. 2009 „Praktycznego przewodnika”, Andrzeja Kołaczkowskiego-Bochenka. W końcu października oficyna Bernardinum opublikowała dośc obszerny (352 strony) tom opatrzony tytułem „Szlak Francuski do Santiago de Compostela – Przewodnik merytoryczny”.

Jego autorem jest Jan Gać, historyk, fotografik, podróżnik zafascynowany przeszłością autor 15 książek, w tym 4 przewodników. Poprzednie przewodnikowe publikacje autora to: „Grecja. Kulturowy przewodnik po Grecji bizantyńskiej”, „Ziemia Święta. Kulturowy przewodnik śladami Jezusa” oraz „Rzym. Kulturowy przewodnik po Wiecznym Mieście”. Także i tym razem Jan Gać skupia się głównie na opisie dziejów miejscowości i obiektów na Camino Frances.

Szlak francuski - Przewodnik merytorycznyJak sam pisze, zachętą do napisania niniejszego przewodnika była świadomość, iż coraz liczniej wybierający się polscy pielgrzymi do grobu św. Jakuba Apostoła nie dysponowali przewodnikiem, który dawałby im w miarę kompleksowe informacje na temat mijanych miejscowości pod kątem historii, architektury, sztuki i duchowości. „Pragnąłem wypełnić tę lukę. Jak poprzednie, tak i ten przewodnik jest bogato ilustrowany zdjęciami mojego autorstwa. Może również stanowić pouczającą lekturę dla tych, którzy nie wybierają się do Santiago de Compostela, niemniej interesują się jednym z najstarszych szlaków pielgrzymkowych chrześcijańskiej Europy” – pisze autor. Jak wyjaśnia, wędrowanie Drogą „w pierwszej kolejności jest przeżyciem duchowym. Ale jest też doświadczeniem estetycznym, kiedy w niewiarygodnie pięknym i zróżnicowanym krajobrazie nawiedza się niezliczone zabytki architektury i sztuki sakralnej – owoc geniuszu i wzniosłości artystów o wielkich talentach, jak i tych ludzi dobrej woli, którzy ich brak zastępowali żarliwą gorliwością przy próbie zbliżenia się do doskonałości”.

I rzeczywiście – przewodnik jest czytelnie i estetycznie wydanym skarbcem wiadomości o historii nawet najmniejszych miejscowości na Drodze Francuskiej. Przybliża nawet najdrobniejsze detale mijanych kościołów, klasztorów i dawnych refugiów z punktu widzenia historyka sztuka. Nie brakuje też legend związanych z pielgrzymowaniem.

Ale ta obszerność materiału przekłada się na objętość przewodnika. Blisko pól kilograma to już niemałe obciążenie dla pątnika, który ponadto nie znajduje w publikacji map szlaku czy informacji o dostępnej gastronomii. Spośród miejsc noclegowych wzmiankowane są tylko te znajdujące się w miejscowościach uznanych przez autora za punkty etapowe.

„Przewodnik merytoryczny” można więc jak najbardziej polecić do lektury wszystkim przygotowującym się do przejścia Drogi Francuskiej lub tym, którzy w długie, zimowe wieczory przy kominku wspominają swoje Camino i chcą post factum poznać dzieje i tło historyczne tkliwie wspominanych miejsc.

******************************************************
Jan Gać, “Szlak Francuski do Santiago de Compostela. Przewodnik merytoryczny”, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2011, s. 352, cena 37 zł. Przewodnik dostępny jest także na naszej stronie internetowej.

Laisser un commentaire