Darwina-i-Jacek300W ramach Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego Równoleżnik Zero Darwina i Jacek Matuszczakowie zapraszają w piątek 8 kwietnia o godz. 21.30 do Miejskiej Biblioteki Publicznej Mediateka Minus Jeden we Wrocławiu przy Placu Teatralnym 5 na pokaz slajdów o Camino portugalskim pt. W krainie dorsza i azulejos. 

«Koniec Europy znajduje się w Portugalii na skalistym przylądku Cabo da Roca. Dawniej – koniec znanego świata i zarazem początek Nowego. Dalej na zachód nie da się już dotrzeć, chyba że na pokładzie okrętu. I tak robili wielcy portugalscy odkrywcy Vasco da Gama czy Pedro Cabral. My postanowiliśmy odkryć piękno Portugalii, idąc pieszo.

Wyruszyliśmy autostopem z Polski do Lizbony, aby stamtąd starym średniowiecznym szlakiem św. Jakuba wędrować prawie przez całą Portugalię aż do Santiago de Compostela.

Dzięki temu mogliśmy  poznać zwykłych ludzi na prowincji i nocować u portugalskich strażaków bombeiros voluntarios, gdzie wieczorami toczy się życie małych miasteczek.

Poznaliśmy dobrze kuchnie portugalską słynącą z dorsza, ale nie tylko. Sami gotowaliśmy dla naszych gospodarzy, próbując zaszczepić z bardzo pozytywnym skutkiem, polską kuchnię nad Tagiem.

Pokażemy to, co najpiękniejsze po drodze,  portugalskie perełki, czyli zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, klasztor dos Jeronimos i wieża Belém w Lizbonie, klasztor w Batalha, warowny klasztor templariuszy w Tomarze, opactwo cystersów w Alcobaca, piękną Sintrę, słynne Porto, zagubione średniowieczne Guimaraes.»

Profil Darwiny i Jacka Matuszczaków na FB: www.facebook.com/naszewedrowanie