phoca_thumb_l_tn-18Bractwo św. Jakuba Starszego z Jakubowa obchodzi jubileusz X-lecia swojej działalności. Jej efektem było m.in. powstanie pierwszego w Polsce odcinka Drogi św. Jakuba (Drogi Dolnośląskiej) w roku 2005 oraz powołanie pierwszego w Polsce sanktuarium św. Jakuba (20.06.2007 r.). Liturgiczne uroczystości miały miejsce w niedzielę, 30 listopada, w sanktuarium w Jakubowie, a przewodniczył im ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, bp Stefan Regmunt.

 

„Bractwo św. Jakuba w Jakubowie liczy ponad 100 osób (razem z sympatykami). Jubileusz to czas dziękczynienia i podsumowania dzieł, które udało się zrealizować przez dekadę działalności. – Jestem w bractwie od 10 lat. Mieszkam w Głogowie, ale tu, w Jakubowie, się urodziłam, tu zostałam ochrzczona, brałam ślub i również moje dzieci przyjmowały tu sakramenty. Św. Jakub jest moim patronem – mówi Alicja Kott, członkini bractwa. – Pielgrzymowanie do grobu św. Jakuba to tradycja trwająca od wielu wieków. Takie szlaki w Europie Zachodniej odtworzono już dawno, w Polsce tego nie było. Nasze bractwo powstało w 2004 roku, a rok później otworzyliśmy szlak wyznaczony z Jakubowa do Goerlitz. Do naszych zadań należy m.in. opieka nad szlakiem i pielgrzymami, krzewienie kultu św. Jakuba i odnawianie naszej świątyni – dodaje Stanisław Halarewicz, członek bractwa.

Radość z istnienia i działalności wspólnoty wyraził bp Regmunt, który wśród wielu zasług bractwa podkreślił m.in. dbałość o kościół w Jakubowie i wytyczenie jakubowego szlaku. – Pracy jest jeszcze dużo, ale z każdym rokiem widzimy, że ta świątynia pięknieje. Członkowie bractwa to są wolontariusze, którzy nie liczą na profity z tytułu przynależności do wspólnoty, ale wnoszą nowe elementy do życia religijnego i tradycji kościelnej. Dziękuję, że są świadkami Chrystusa i wielkiego apostoła na polskiej ziemi – powiedział biskup (http://zgg.gosc.pl/doc/2265589.Wolontariusze-od-swietego-apostola).

Warto przypomnieć, że pierwsze 10 lat swojej działalności ma za sobą także Pielgrzymkowe Bractwo św. Jakuba z Kętrzyna, które opiekuje się mazurskim odcinkiem Drogi. Uroczyste obchody 10-lecia istnienia Bractwa odbyły się podczas Jarmarku Średniowiecznego na Św. Jakuba w dniach 24-26 lipca 2014 w Kętrzynie (http://ketrzyn.wm.pl/212797,Wystawa-quot-W-Sredniowiecznej-kuchniquot.html#ixzz3KqsPggzr).

Leave Comment