Dziś, 25 lipca, przypada doroczna uroczystość św. Jakuba Apostoła, patrona pielgrzymów. Z tej okazji wszystkim wędrującym życzymy dobrej Drogi, odkrywania śladów jakubowego Mistrza, owocnych spotkań z ludźmi i przyrodą oraz zawsze otwartych oczu i serca. Św. Jakub zaczytany, skupiony, gotowy do wyruszenia w nieznane – niech nam taki właśnie towarzyszy.
Odpusty i Jarmarki św. Jakuba w Polsce:
Pieszyce: we wtorek 25.07.br. o godz.1800 odpust ku czci Św. Jakuba. Sumie przewodniczyć będzie Franciszkanin Oj. Bronisław z Ołdrzychowic Śląskich. W niedzielę 30.07.br. na placu przy Gimnazjum, odbędzie się po raz 11. festyn parafialny « Jakubki 2017”. Początek o godz.14, a zakończenie o godz.2200.
Nysa: odpust ku czci św. Jakuba oraz JARMARK Jakubowy będzie obchodzony 30 lipca (niedziela). Program:
1200 – Suma odpustowa
1400 – przywitanie św. Jakuba przed Bazyliką
1500 – program artystyczny na scenie przy dzwonnicy
2000 – losowanie nagród
2130 – nocny koncert organowy przy świecach (z niespodzianką) w Bazylice.
Po południu: zwiedzanie Bazyliki i Skarbca z przewodnikiem, wejście na taras Dzwonnicy i platformę dzwonów, wejście na dach Bazyliki, zwiedzanie krypt Bazyliki, kawiarnia jakubowa z śląskim kołaczem, stoiska garmażeryjne z pieczonym prosięciem.
Mogilno: 23 VII (niedziela) – uroczystość odpustowa, msze św. o godz. 7.00. 9.00, 12.00 – suma odpustowa i 16.00; na zakończenie sumy odpustowej tradycyjnie poświęcenie pojazdów.
Kłodawa (Archidiecezja Gdańska): odpust parafialny ku czci św. Jakuba (29 lipca 2017 r.) – MSZA ŚW. ODPUSTOWA GODZ. 11.00. Po Mszy św. festyn parafialny:
12.45 Rozpoczęcie
13.00 Występy Kolpinga
13.15 Zabawy z dziećmi
13.45 Zabawy dla dorosłych (Jaka to melodia)
14.00 Rozgrywki między mieszkańcami parafii (strażacy, straż gminna, przeciąganie liny)
14.20 Występy Kolpinga
14.40 Zabawy z dziećmi
15.00 Występ Pana Władka
15.30 Występ zespołu
17.00 Losowanie nagrody głównej
17.30 Tańce przy muzyce
W MIĘDZYCZASIE
Zabawy dla dzieci, malowanie twarzy
Loteria
Popcorn, wata cukrowa, kiełbaski na ciepło
Sprzedaż ciasta
Pokazy straży gminnej
Pokazy straży pożarnej
Kucyki.
Olsztyn: imieniny patrona Olsztyna, czyli św. Jakuba, są hucznie świętowane. Tradycja obchodów Dni Jakubowych narodziła się w 2003 r., w 650-lecie założenia miasta. Impreza odbywa się w ostatnich dniach lipca w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Organizowana na olsztyńskiej starówce feta na cześć św. Jakuba jest dla mieszkańców miasta i turystów doskonałą okazją, by zapoznać się z historyczną rolą świętego i poznać go… osobiście (w jego postać wciela się aktor). W trakcie Jarmarku Jakubowego swoje kramy rozstawiają kupcy, oferując to, z czego słynie Warmia: wyroby rękodzieła, wędliny, pachnące pieczywo i najlepsze trunki. Oprócz atrakcji dla ciała, nie brakuje też tych dla ducha. Ze staromiejskiej sceny publiczność bawią zespoły ludowe, a w Amfiteatrze im. Czesława Niemena znani artyści. Uroczysty koncert muzyki poważnej odbywa się w Bazylice Katedralnej św. Jakuba (w ramach Olsztyńskich Koncertów Organowych). Ważnymi elementami imprezy są też: parada historyczna z konkursem na najpiękniejszy strój, prezentacje średniowiecznych rekonstruktorów i rzemieślników, spektakle teatralne, zabawy plebejskie i rodzinne, a także Festiwal Bałtyjski z pokazami walk i turniejem rycerskim.
Miłosław: tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba rozpoczną się Mszą św. sprawowaną na cmentarzu w intencji wszystkich wiernych zmarłych spoczywających na cmentarzach, w poniedziałek – 24 lipca o godz. 18.00.