Dziś, 25 lipca, przypada doroczna uroczystość św. Jakuba Apostoła, patrona pielgrzymów. Z tej okazji wszystkim wędrującym życzymy dobrej Drogi, odkrywania śladów jakubowego Mistrza, owocnych spotkań z ludźmi i przyrodą oraz zawsze otwartych oczu i serca. Św. Jakub zaczytany, skupiony, gotowy do wyruszenia w nieznane – niech nam taki właśnie towarzyszy.Odpusty i Jarmarki św. Jakuba w Polsce: Pieszyce: we wtorek 25.07.br. o godz.1800 odpust ku czci Św. Jakuba. Sumie przewodniczyć będzie Franciszkanin Oj. Bronisław z Ołdrzychowic Śląskich. W niedzielę 30.07.br. na placu przy Gimnazjum, odbędzie się po raz 11. festyn parafialny “Jakubki 2017”. Początek o godz.14, a zakończenie o godz.2200


Stawiguda:


Nysa: odpust ku czci św. Jakuba oraz JARMARK Jakubowy będzie obchodzony 30 lipca (niedziela). Program:

1200  – Suma odpustowa

1400  – przywitanie św. Jakuba przed Bazyliką

1500  – program artystyczny na scenie przy dzwonnicy

2000  – losowanie nagród

2130  – nocny koncert organowy przy świecach (z niespodzianką) w Bazylice.

Po południu: zwiedzanie Bazyliki i Skarbca z przewodnikiem, wejście na taras Dzwonnicy i platformę dzwonów, wejście na dach Bazyliki, zwiedzanie krypt Bazyliki, kawiarnia jakubowa z śląskim kołaczem, stoiska garmażeryjne z pieczonym prosięciem.


Mogilno: 23 VII (niedziela) – uroczystość odpustowa, msze św. o godz. 7.00. 9.00, 12.00 – suma odpustowa i 16.00; na zakończenie sumy odpustowej tradycyjnie poświęcenie pojazdów.


Kłodawa (Archidiecezja Gdańska): odpust parafialny ku czci św. Jakuba (29 lipca  2017 r.) –  MSZA ŚW. ODPUSTOWA GODZ. 11.00. Po Mszy św. festyn parafialny: 

 12.45 Rozpoczęcie
 13.00 Występy Kolpinga
 13.15 Zabawy z dziećmi
 13.45 Zabawy dla dorosłych (Jaka to melodia)
 14.00 Rozgrywki między mieszkańcami parafii (strażacy, straż gminna, przeciąganie liny)
 14.20 Występy Kolpinga
 14.40 Zabawy z dziećmi
 15.00 Występ Pana Władka 
 15.30 Występ zespołu 
 17.00 Losowanie nagrody głównej
 17.30 Tańce przy muzyce

W MIĘDZYCZASIE
 Zabawy dla dzieci, malowanie twarzy
 Loteria
 Popcorn, wata cukrowa, kiełbaski na ciepło
 Sprzedaż ciasta
 Pokazy straży gminnej
 Pokazy straży pożarnej
 Kucyki.


Olsztyn: imieniny patrona Olsztyna, czyli św. Jakuba, są hucznie świętowane. Tradycja obchodów Dni Jakubowych narodziła się w 2003 r., w 650-lecie założenia miasta. Impreza odbywa się w ostatnich dniach lipca w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Organizowana na olsztyńskiej starówce feta na cześć św. Jakuba jest dla mieszkańców miasta i turystów doskonałą okazją, by zapoznać się z historyczną rolą świętego i poznać go… osobiście (w jego postać wciela się aktor). W trakcie Jarmarku Jakubowego swoje kramy rozstawiają kupcy, oferując to, z czego słynie Warmia: wyroby rękodzieła, wędliny, pachnące pieczywo i najlepsze trunki. Oprócz atrakcji dla ciała, nie brakuje też tych dla ducha. Ze staromiejskiej sceny publiczność bawią zespoły ludowe, a w Amfiteatrze im. Czesława Niemena znani artyści. Uroczysty koncert muzyki poważnej odbywa się w Bazylice Katedralnej św. Jakuba (w ramach Olsztyńskich Koncertów Organowych). Ważnymi elementami imprezy są też: parada historyczna z konkursem na najpiękniejszy strój, prezentacje średniowiecznych rekonstruktorów i rzemieślników, spektakle teatralne, zabawy plebejskie i rodzinne, a także Festiwal Bałtyjski z pokazami walk i turniejem rycerskim. 


Miłosław: tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba rozpoczną się Mszą św. sprawowaną na cmentarzu w intencji wszystkich wiernych zmarłych spoczywających na cmentarzach, w poniedziałek – 24 lipca o godz. 18.00. 


 

Leave Comment