muszla europejska miniW czasie, gdy samorządowcy będą wyruszać w drogę powrotną do swoich miast na Drodze św. Jakuba, ich miejsce w Lubaniu zajmować będą sympatycy Drogi św. Jakuba. Będzie więc okazja, by na Pogórzu Izerskim spotkać swojego burmistrza czy prezydenta. O tym ogólnopolskim spotkaniu 27 i 28 kwietnia wspominaliśmy już kilka razy na naszej stronie. Teraz możemy już opublikować dokładny program spotkania oraz informacje organizacyjne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc noclegowych, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie przyjazdu.

Dokładne informacje organizacyjne i program

Spotkanie wpisuje się w cykl corocznych spotkań sympatyków Camino, które odbywają się od roku 2005. Po spotkaniach w Warszawie (2006), Janicach (2007), Sobótce i Sandomierzu (2009), od roku 2010 (Miłosław) organizowane są one przez „Przyjaciół Drogi św. Jakuba w Polsce” – w Głuchołazach (2011) i Skierniewicach (2012). Jednak tak blisko Santiago, jak w Lubaniu jeszcze nigdy nie  byliśmy.
Po przedpołudniowej sesji sprawozdań ze styku trzech Dróg i trzech granic (swój przyjazd zapowiedzieli przedstawiciele czeskiego stowarzyszenia Ultreia oraz saksońskiego Pilgerhäusl), w tym prezentacji Szkoły Podstawowej nr 2 im. Europejskich Dróg św. Jakuba w Lubaniu będzie okazja do posiłku oraz odkrycia miasta na Górnych Łużycach. Dalszy ciąg spotkania będzie miał miejsce nieopodal najstarszego drzewa w Polsce, w Henrykowie Lubańskim, dokąd uczestnicy spotkania przejdą (7 km) wspólna trasą Dolnośląskiej Drogą św. Jakuba i szlaku na Via Regia. W tutejszym, pierwszym w Polsce municypalnym schronisku odbędą zajęcia warsztatowe, wspólna kolacja oraz wieczorne opowieści z Drogi. Na godzinę 18:30 zaplanowane jest także nabożeństwo Słowa w miejscowym kościele św. Mikolaja. Tam także w niedzielne przedpołudnie, 28 kwietnia, będzie okazja do uczestniczenia we Mszy św., która poprzedzi spacer do 1300-letniego cisa w Henrykowie. Ostatnim punktem programu (godz. 11:30) będzie walne zebranie członków stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Zakończenie planowane jest na godzinę 13:30.
Zapraszamy!

 

Leave Comment