Przed dwoma laty pielgrzymom udostępniona została Via Cervimontana, dojściowy szlak z Jeleniej Góry do Lubania, czyli do węzła “dużych” tras Drogi św. Jakuba w Polsce. W ostatnim czasie przygotowane zostało przedłużenie tego szlaku, od dawnego opactwa cysterskiego, a obecnie jednego z głównych śląskich sanktuariów w Krzeszowie, wzdłuż m.in. Starego Traktu Kamiennogórskiego. Równocześnie została zmieniona nazwa liczącego 105 km długości szlaku na Sudecką Drogę św. Jakuba.

Uroczyste otwarcie przedłużonej trasy miało miejsce w niedzielę, 22 sierpnia, w Krzeszowie, przy okazji trwającego tam Europejskiego Spotkania Młodzieży. Po mszy św. w bazylice biskup legnicki, Stefan Cichy, oraz benedyktyn, o. Leon Knabit, odsłonili tablicę informacyjną na temat szlaku. Towarzyszyły im osoby związane z odtwarzanym szlakiem, m.in. z Fundacji Wioski Franciszkańskiej i stowarzyszenia “Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Następnie chętni do zmierzenia się z pierwszymi 10 kilometrami szlaku miały możliwość przejścia odcinka Drogi Sudeckiej przez krzeszowską Kalwarię i Góry Krucze do Kamiennej Góry. Dalej trasa szlaku prowadzi przez Przełęcz pod Bobrzakiem w Rudawach Janowickich (to najwyżej położony punkt na polskim Camino – 808 m npm.), a następnie przez Kowary i Mysłakowice do Jeleniej Góry. Trasa jest dostępna także dla pielgrzymów rowerowych.

Na wrzesień planowane jest wydanie przewodnika po szlaku z Krzeszowa do Lubania, a z końcem sierpnia na podstronie szlaku w naszym portalu pojawi się uzupełniona lista miejsc noclegowych dla pielgrzymów.

Organizatorem Sudeckiej Drogi św. Jakuba jest Fundacja Wioski Franciszkańskiej, zaś uroczyste otwarcie przygotowało Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Projekt wspierają: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasto Kamienna Góra, Gmina Kamienna Góra, Gmina Mysłakowice, Miasto Kowary, Miasto i Gmina Lubomierz.