Henryków Schronisko Pod Cisem Wędrujący hiszpańskim Camino przyzwyczaili się już na dobre do schronisk utrzymywanych przez lokalne samorządy. W Polsce jeszcze tak różowo nie było, ale i tu nastąpiły mogące ucieszyć pątników zmiany. Z początkiem roku ruszyła pierwsza w naszym kraju „municypalka” na Drodze św. Jakuba – jest nią schronisko „Pod Cisem” w Henrykowie Lubańskim na wspólnym przebiegu szlaku na Via Regia i Drogi Dolnośląskiej, 20 kilometrów przed Zgorzelcem. Schronisko dysponuje 20 miejscami noclegowymi, kuchnią i węzłem sanitarnym, który wymaga jednak jeszcze powiększenia. Z noclegów mogą tu korzystać nie tylko pielgrzymi piesi i rowerowi , ale także inne osoby chcące zatrzymać się w cieniu rosnącego w Henrykowie najstarszego drzewa w Polsce – liczącego 1300 lat cisa, któremu schronisko zawdzięcza swą nazwę.
I to właśnie w sąsiedztwie henrykowskiego cisa w dniach 27/28 kwietnia będzie miało miejsce wiosenne ogólnopolskie spotkanie sympatyków Camino, a 28 kwietnia – walne zebranie członków stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Szczegóły organizacyjne tego spotkania zostaną podane w najbliższym czasie – teraz prosimy o odnotowanie tego terminu. Planujący długi majowy weekend w Drodze mogą wyruszyć stąd dalej w stronę Saksonii lub Czech. Chcący dotrzeć tu samochodem nie będą mieli problemu – zaledwie 5 km od schroniska „Pod Cisem” znajduje się zjazd z autostrady A4 (kier. Zgorzelec). Zapraszamy już teraz!
Termin i miejsce spotkania związany jest z Forum Miast Jakubowych w Lubaniu. O tym wydarzeniu napiszemy wkrótce.
Gospodarzem górnołużyckiego albergue jest Gmina Lubań, która dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego dostosowało dawną świetlicę wiejską do funkcji schroniska młodzieżowego, co było możliwe dzięki wpisaniu przez zarząd województwa Drogi św. Jakuba do grupy głównych szlaków kulturowych Dolnego Śląska.

schronisko_henrykow_5

   schronisko_henrykow_4   schronisko_henrykow_3

Leave Comment