W dniach 6-8 listopada w Sandomierzu odbyło się ogólnopolskie spotkanie osób związanych z Drogą św. Jakuba. Równocześnie była to pierwsze z wydarzeń organizowanych pod szyldem stowarzyszenia « Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce ». Przygotowany głównie przez Katarzynę Bednarz sandomierski weekend można uznać za doskonały zwiastun przyszłej działalności założonej we wrześniu organizacji. Opowieści o Camino hiszpańskim, udane – w przypadku miasta nad Wisłą nawet bardzo udane – próby przełożenia tamtych doświadczeń na polski grunt i spotkania osób zaangażowanych w budowanie i utrzymanie Szlaku w różnych regionach – to najważniejsze momenty tych dwóch (a dla niektórych nawet trzech) dni. Trwałym śladem spotkania stała się « wędrująca wystawa » na temat Camino de Santiago w Europie i w Polsce, którą oglądać można w kaplicy św. Jacka sandomierskiego kościoła św. Jakuba. Szczególnie ważne były prezentacje aktualnie toczących się prac na polskich odcinkach Drogi. Dzięki temu wiemy, że:

  • Postępuje znakowanie małopolskiego odcinka Drogi sw. Jakuba « Via Regia » między Pilznem a Krakowem. Wprawdzie otwarcie szlaku zaplanowane jest na 25 lipca 2010 r., ale już teraz pielgrzymi mogą spodziewać się ciepłego przyjęcia m.in. w Krzemienicy koło Łańcuta, gdzie także organizowany będzie… festiwal piosenek związanych ze św. Jakubem
  • Także w lipcu 2010 otwarty zostanie odcinek « Via Regia » między Krakowem a Piekarami Śląskimi. Obecnie trwa jeszcze sprawdzanie szlaku w terenie oraz ustalenia formalne, by z wiosną ruszyć z oznakowaniem. Na podobnym etapie zaawansowania są prace na górnośląskim odcinku między Piekarami Śl. i Górą św. Anny. Tym samym istnieją duże szanse, że jeszcze latem możliwe będzie przejście Drogą św. Jakuba « Via Regia » z małopolskiego Pilzna do Zgorzelca. Celowym więc wydaje się przygotowanie na rok 2011 przewodnika obejmującego całość polskiej trasy od granicy z Ukrainą do granicy z Niemcami.
  • Pojawiły się pierwsze muszle w województwie podlaskim. Wytyczają one planowany przebieg szlaku z Ogrodnik w kierunku Olsztyna. Trasa uzyskała akceptację władz samorządowych. Miejmy nadzieję, że w ślad za zgodą formalną pójdą także konkretne formy wsparcia ze strony władz Suwalszczyzny.
  • Pojawił się pomysł włączenia w sieć Drogi św. Jakuba drugiego po Santiago celu europejskich pieszych pielgrzymów, czyli Częstochowy. Punktem etapowym miałaby się stać Lubsza koło Woźnik (z jednym z najstarszych śląskich kościołów św. Jakuba), zaś ten dojściowy szlak prowadziłby do Toszka lub Radzionkowa na « Via Regia ». Projekt ten wymaga jednak dokładniejszej analizy oraz poszukiwań źródeł historycznych. Być może dobrym momentem do inauguracji tego odcinka byłaby wizyta arcybiskupa Santiago de Compostela w Częstochowie przy okazji ogólnopolskiego spotkania parafii św. Jakuba, które przez Bractwo św. Jakuba z Jakubowa planowane jest na 1 maja 2010 r.
  • Kolejnym planowanym odcinkiem dojściowym może stać się niebawem szlak łączący jakubowe kościoły w Lądzie nad Wartą, Miłosławiu i Błażejewie koło Dolska. Trasa prowadziłaby do Lubinia na Drodze Wielkopolskiej, a w przyszłości mogłaby stać się zaczątkiem szlaku z Kujaw lub północnego Mazowsza.
Laisser un commentaire