11174811_940446529322993_7835555604880584206_nOd prawie dwóch lat młodzież gimnazjalna z sześciu krajów: z Hiszpanii, Polski, Włoch, Estonii, Francji i Danii uczestniczy w realizacji międzynarodowego projektu Comenius-Camino de Santiago. W czerwcu  2014 r. młodzi ludzie spotkali się na kulturowym szlaku św. Jakuba w północno-zachodniej Hiszpanii. Przeszli ponad 100 km z Astorgii do Santiago de Compostela i dalej do Fisterry nad Oceanem Atlantyckim, przeplatając wspólne spacery spotkaniami poświęconymi integracji kulturowej.
W ramach projektu młodzież i nauczyciele z wymienionych krajów mieli możliwość nawiązania współpracy, doskonalenia kompetencji językowych oraz wymiany kulturowej. W ten sposób powstaje ponadnarodowa wspólnota europejska. Uczestnictwo w projekcie jest dla nauczycieli okazją do zapoznania się z systemami edukacyjnymi innych krajów oraz z metodami nauczania.
Jesienią zeszłego roku młodzież wędrowała Drogami św. Jakuba w Danii, a od 27 kwietnia do ostatniego dnia tego miesiąca młodzi ludzie przebywali w Polsce, w miejscowości Rataje (Wielkopolska). Jednym z efektów tych spotkań jest aktualizacja map odtworzonych Dróg św. Jakuba w krajach uczestniczących w projekcie. Pełniejsze informacje znajdują się na: www.rataje.plwww.facebook.com/rataje.camino,
http://comenius-santiago.blogspot.com.