2014-08-19 pielgrzymkaSantiagodeCompostellaZapraszamy do przeczytania relacji p. Łukasza Stefaniaka z I pieszej pielgrzymki Drogą św. Jakuba – Cudu nad Wisłą z Radzymina do Katedry Polowej WP przy ul. Długiej w Warszawie. Pielgrzymka odbyła się 15 sierpnia br. (http://www.ordynariat.pl/pl/609_18358.html)

15 sierpnia br. w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w dniu kiedy obchodzone jest Święto Wojska Polskiego, grupa pielgrzymów jakubowych odbyła pierwszą pieszą pielgrzymkę „Drogą św. Jakuba – Cudu nad Wisłą” z Radzymina do Katedry Polowej WP w Warszawie.

Na Cmentarzu Bohaterów w Radzyminie o godzinie 7.00 nad grobami poległych odmówiono modlitwy, następnie wyruszono w drogę. Pierwszy odpoczynek pielgrzymi mieli w cieniu barokowej bazyliki Trójcy Świętej w Kobyłce, ufundowanej w XVIII w. przez bpa Marcina Załuskiego. Idąc z Kobyłki, pątnicy obserwowali mieszkańców powiatu wołomińskiego i przybyłych gości, którzy licznie zmierzali w kierunku Ossowa, gdzie miały miejsce główne obchody 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W Ossowie Mszy św. rocznicowej w asyście wojskowej przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hosser. Po liturgii oddziały ubrane w historyczne stroje zaprezentowały zebranym plenerową rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Tego dnia pielgrzymi nie musieli kierować się żółtymi strzałkami oznaczającymi szlak, w okolicach Ossowa wystarczyło podążać za ludem idącym na pole bitywy zwycięskiego „Cudu nad Wisłą”. Z Ossowa pielgrzymi jakubowi zdążali do Warszawy, gdzie po praskiej stronie Wisły odpoczywali przy Parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul.Księcia Ziemowita oraz przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej. Idąc w kierunku Starego Miasta, jeszcze po praskiej stronie pątnicy mijali dwie katedry: prawosławną pw. Św. Marii Magdaleny oraz rzymskokatolicką pw. Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika.

Na Starym Mieście pielgrzymi nawiedzili Bazylikę Archikatedralną pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela oraz sąsiadujące z nią Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy. Dziś w tym jezuickim kościele znajduje się wizerunek Matki Bożej, który według przekazów historycznych mieli ujrzeć rosyjscy najeźdźcy w 1920 roku. Pierwotnie obraz był umieszczony w gmachu obecnej Katedry Polowej WP. Wizerunek Najświętszej Maryi Panny przywiózł z Rzymu w 1651 roku abp Jan de Torres, nuncjusz papieża Innocentego X i ofiarował Janowi Kazimierzowi, a król z kolei – warszawskim pijarom. Obraz stał się przedmiotem powszechnego w Warszawie kultu. Po umieszczeniu go w kościele Świętych Prima i Felicjana przy ul. Długiej (obecnie Katedra Polowa Wojska Polskiego), 24 marca 1651, nuncjusz w obecności pary królewskiej pobłogosławił złotą koronę, dar miasta Warszawy, i nałożył na głowę NMP. W tym samym też roku wysłano do Faenzy we Włoszech, gdzie znajduje się oryginał obrazu, chorągiew z łacińskim napisem: „Miasto Warszawa śluby Ci składa i pozdrawia Cię Dziewico, i pragnie by obraz, co niesie zdrowie ludom i Królestwom, był ochroną zachowany w kościele pijarów. Bądź taką, jaką byłaś pod niebem Południa. Bądź strażniczką Lechii i pozwól, że nazwiemy Cię Patronką udręczonego ludu. Chroń berła Kazimierzowego i ofiaruj Lechii pokój oraz złamane strzały. Wojny otomańskie oraz choroby odpędź daleko. A swoich czcicieli i świątynię swoją broń, o Maryjo”.

I Pielgrzymkę „Drogą św. Jakuba – Cudu nad Wisłą”, zakończyła Msza św. sprawowana przez ks. ppor. Marcina Janochę w Katedrze Polowej WP. Celebrans i zebrani modlili się w intencji bohaterskich obrońców Ojczyzny, poległych z rąk Rosjan w 1920 roku. Mimo okresu wakacyjnego w pielgrzymce z Radzymina do Warszawy udział wzięło wielu uczestników. Szczególne uznanie należy się pątnikowi, który na przemarsz mazowieckim szlakiem, dojechał z Kotliny Kłodzkiej. Już dziś zapraszamy na II Pielgrzymkę „Drogą św. Jakuba – Cudu nad Wisłą” – 15 sierpnia 2015 roku.

Leave Comment