Przedstawiamy relację z V edycji Sesji Naukowej w Ośnie Lubuskim autorstwa Piotra Góralczyka, który wziął w niej udział i napisał:

W Ośnie Lubuskim odbyła się w dniu 5 marca 2015 r. V edycja Sesji Naukowej Colloquia Lubuskie pt. Przez architekturę mówią wieki, zorganizowana wspólnie przez Parafię św. Jakuba, Burmistrza Miasta Ośno, Stowarzyszenie Bractwo św. Jakuba Oddział w Ośnie Lub. i zielonogórski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia « Civitas Christiana » pod patronatem honorowym ks. bp. Stefana Regmunta – Ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Podobnie jak w poprzednich latach, tematy wystąpień dotyczyły dziejów diecezji lubuskiej w średniowieczu, a przede wszystkim problemom związanym z ratowaniem ośnieńskiej Fary pw. św. Jakuba Apostoła.
Program podaliśmy w komunikacie o sesji. 

Ta wspaniała gotycka świątynia o imponującej kubaturze jest zagrożona katastrofą budowlaną na ogromną skalę. Niestabilny grunt, na którym jest posadowiona, powoduje, że jej stan techniczny niepokojąco się pogorszył. Podjęte kilka lat temu prace zabezpieczające wymagają wielkich nakładów finansowych i wyboru takiej technologii, która pozwoli na uratowanie kościoła. Dotychczasowe działania są dopiero wstępem do zasadniczych prac. Jak powiedział kierujący pracami remontowymi, dr. inż. arch. Maciej Płotkowiak z Szczecińskiego Uniwersytetu Technicznego: « Jesteśmy na etapie gaszenia pożaru(..) Zasadnicza praca dopiero przed nami ». Koszty do tej pory wynoszą grubo ponad milion złotych, a potrzeba wielokrotnie więcej.

Wykonane prace dotyczą głównie wzmocnienia fundamentów pod filarami i stabilizują statykę wieży. Kilka zdjęć pokazuje tylko widoczne na zewnątrz i wewnątrz kościoła zabezpieczenia. Więcej informacji o remoncie można przeczytać i zobaczyć w galerii zdjęć na stronie parafii.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej społeczności Ośna, a szczególnie proboszcza – ks. Piotra Grabowskiego,  oraz wsparciu władz lokalnych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można mieć nadzieję na ocalenie « perły » Drogi Lubuskiej, jak mówi się o ośnieńskiej Farze. Śmiało można ją porównać z największymi kościołami jakubowymi w Polsce – katedrami w Olsztynie, Szczecinie, Nysie czy w Toruniu.
Konferencja była bardzo ciekawa i dobrze zorganizowana. Panie i Panowie z Bractwa św. Jakuba w strojach pielgrzymów witali uczestników, udzielali informacji i serdecznie wszystkich zapraszali: »Przyjeżdżajcie do Ośna! Pielgrzymujcie Drogą Lubuską! Naprawdę warto! ».

Dodamy, że prace redakcyjno-autorskie nad przewodnikiem po Lubuskiej Drodze  św. Jakuba mają się już ku końcowi. Jest duża szansa, że w okolicy Wielkiej Nocy przewodnik trafi do Czytelników. Na pewno będzie można nabyć go na Targach Książki Katolickiej w Warszawie:).

 

Invalid Displayed Gallery