5 Mariola_HegierFundacja IDŹ Dalej zorganizowała 25. kwietnia pierwsze Wiosenne Camino z Olsztyna do Gietrzwałdu. Zachęcamy do przeczytania relacji:). Pierwszy odcinek Camino Polaco za nami. W sobotę z olsztyńskiej katedry św. Jakuba do Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie wędrowało 26 osób.  

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczęliśmy nowy sezon wypraw Szlakiem św. Jakuba, tym razem wędrujemy po Camino Polaco. Wędrówkę poprzedziło uczestnictwo w porannej Mszy Świętej w katedrze. Tu także uczestnicy uzyskali pierwszą pieczątkę do paszportu pielgrzyma. Zgodnie z tradycją, pielgrzymi otrzymali także specjalne błogosławieństwo „na drogę”.
Trasa początkowo biegła przez zachodnie dzielnice Olsztyna, aby wreszcie doprowadzić nas nad piękne warmińskie jeziora (Długie, Krzywe). Słoneczna, bezwietrzna pogoda umilała wędrówkę, podziwianie przyrody oraz rozmowy prowadzone w drodze. Dodatkowo nasze wędrowanie wspierał śpiew harcerek, które wraz ze swoją drużynową postanowiły z nami pokonywać poszczególne odcinki Camino Polaco.
Do Gietrzwałdu dotarliśmy około godz. 14.00, gdzie posililiśmy się ciepłą zupą w Domu Pielgrzyma i już planowaliśmy kolejne majowe wyjście. Sanktuarium, słynące z objawień Maryjnych, oddalone jest od Olsztyna o ok. 20 km.
Wędrówkę na pierwszym odcinku z Olsztyna do Composteli poprzedziła piątkowa prelekcja z cyklu„Droga inna niż wszystkie”, podczas której ks. prof. Marian Machinek opowiedział o swoim pokonywaniu Camino Frances. Tym razem Centrum św. Jakuba w Olsztynie odwiedziło prawie 40 osób zafascynowanych ideą szlaków jakubowych.