Przedstawiamy relację ze znakowania Drogi św. Jakuba na odcinku z Przedborza do Mstowa (między Piotrkowem Tryb. a Częstochową). Jest to kontynuacja Warszawskiej Drogi św. Jakuba. Warto wspomnieć, że także do końca roku powinien być oznakowany dalszy odcinek szlaku, z Częstochowy do Sączowa na zagłębiowskim odcinku Drogi św. Jakuba „Via Regia”, dzięki czemu stolica Polski oraz Jasna Góra zostaną bezpośrednio włączone do sieci Drogi św. Jakuba. „Testowe” przejście tego odcinka planowane jest w jeden z październikowych weekendów w ramach projektu „Dobrej Drogi”.

Autorem poniższej relacji jest p. Andrzej Siut, zaś wspominany tu Jerzy to Jerzy Kazimierczak, autor Drogi Warszawskiej.

Pracowite dni na Drodze Piotrkowskiej.

We wtorek w miejscowości Dobromierz spotkałem Jerzego i Dorotę z Warszawy podczas znakowania szlaku św. Jakuba na odcinku z Przedborza do Częstochowy. W pierwszym dniu po trudach podróży dotarli przez malownicze tereny wzdłuż Pilicy obok Stanicy Harcerskiej ZHP „Biały Brzeg” i Rezerwatów Bukowa Góra i Murawy Dobromierskie do kościoła pw. św. Jakuba w Stanowiskach. Rys historyczny kościoła przedstawił i oprowadził gości z Warszawy długoletni proboszcz i obecny rezydent tej parafii, ks. kan. Antoni Mroczek.

Drugi pracowity dzień znakujący szlak rozpoczęli od uczestnictwa w porannej Mszy św. o godz. 7.00. Po załatwieniu wszelkich formalności z ks. J.S. Stańczykiem, proboszczem parafii pw. św. Jakuba w Stanowiskach, udali się na szlak w kierunku miejscowości Wielgomłyny, podziwiając piękno miejscowych lasów i widoków na Bukową Górę z mostu na Pilicy w Krzętowie. Przewodnikiem po Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej był o. Paweł, który z wielką starannością przybliżył historię Klasztoru oo. Paulinów w Wielgomłynach. W kościele zachowało się kilka elementów gotyckich m.in. pełna bólu i cierpienia Pieta – rzeźba przedstawiająca Chrystusa zdjętego z krzyża na kolanach Najświętszej Maryi Panny, murowana mensa wielkiego ołtarza z antepedium i znajdująca się w kruchcie bocznej kropielnica, która niegdyś służyła za chrzcielnicę. Imponująco prezentują się freski, przedstawiające historię klasztoru wielgomłyńskiego i Zakonu Paulinów. W przyklasztornym ogrodzie rośnie kilkusetletni dąb o wysokości 27 m i obwodzie 6,5 m. W Sanktuarium można nabyć foldery, widokówki i pamiątki.
W miłej i serdecznej atmosferze odbyły się rozmowy o szlaku w gabinecie Wójta Gminy Wielgomłyny – p. B.M Witaszczyka, który z podziwem wysłuchał relacji Jerzego z jego pierwszej pielgrzymki do SdC zaczynającej się w Lourdes.
Dalsze odcinki szlaku przechodzą przez Pilczycę, piaszczyste drogi do Cudkowa i Pustkowie do Soborzycy, a dalej przez leśne tereny do Dąbrowy Zielonej. Po wyjściu z lasu widać wieże kościoła. Naszym przewodnikiem w kościele św. Jakuba Starszego w Dąbrowie Zielonej był wikariusz – ks. Adam. Na przestrzeni ostatnich lat w kościele wykonano wiele prac m.in. wymianę instalacji elektrycznej, okna z witrażami, malowanie wnętrza oraz pokrycie części dachu blachą miedzianą. Renowacji wymaga ołtarz boczny z obrazem św. Jakuba Starszego, który obecnie jest mało widoczny dla zwiedzających. Po wyjściu z kościoła kierujemy się do Świętej Anny, gdzie znajduje się kościół i klasztor sióstr dominikanek pełen wyjątkowego uroku i artystycznego piękna zespół architektoniczny, wspaniałe dzieło XVII-wiecznej sztuki.

Po obiedzie w przydrożnym barze „Pod strzechą”, gdzie polecano danie dnia: zupę ogórkową, gulasz z kaszą i buraczkami (Jerzy zamówił placki ziemniaczane) – rozstajemy się koło klasztoru. Oni idą na kwaterę, a ja wyjeżdżam do domu. Następnego dnia wieczorem dostaję wiadomość, że są już w pociągu do Warszawy, a szlak jest wyznakowany do Mstowa. Reszta zostanie dokończona w listopadzie, podczas pielgrzymki na Jasną Górę.

  1. OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Leave Comment