Zapraszamy do przeczytania relacji z pielgrzymek po polskich Drogach św. Jakuba, które odbyły się w ostatnim czasie (styczeń 2016).

1.VI Narciarska Pielgrzymka Beskidzką Drogą św. Jakuba (autor: Dagobert Drost, Bractwo św. Jakuba w Szczyrku): W dniach 30–31 stycznia 2016 odbyła się organizowana przez Bractwo św. Jakuba w Szczyrku VI Narciarska Pielgrzymka Beskidzką Drogą św. Jakuba na trasie: Jaworze Nałęże–Łazek–Błatnia (nocleg)–Stołów–Karkoszczonka–Sanktuarium Maryjne na Górce- Szczyrk (kościół parafialny).

Z powodu braku śniegu, wszyscy uczestnicy całą trasę przeszli pieszo. Było ich 25-ciu.Do starych wyjadaczy pielgrzymek narciarskich w tym roku dołączyli m.in. znany polityk, trzykrotny poseł na Sejm, były (2006–2007) vice minister Gospodarki – Paweł Poncyliusz, znany dr arch. mgr inż. Jacek Nabzdyk – wspaniały bard pieśni pielgrzymkowych i nie tylko. Uczestniczył w pielgrzymce również młody chłopak po zeszłorocznej operacji kręgosłupaw towarzystwie opiekunki. Pielgrzymkę rozpoczęto uczestnictwem we mszy św. w kościele parafialnym w Szczyrku, po czym litanię do naszego Patrona odmówiono już w Sanktuarium św. Jakuba wraz z ucałowaniem Jego relikwii. Do Nałęża pielgrzymi podjechali autokarem i już pieszo zaczęli się wspinać na Błatnią. Nocleg zaplanowano na Ranczo Błatnia, gdzie wieczorem przy kominku i pianinie śpiewano kolędy. W niedzielę z kolędą „Mędrcy Świata , Monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie” na ustach wyszli na Stołów, po czym zejście przez Karkoszczonkę do kościoła parafialnego w Szczyrku. Niedzielną mszę dla uczestników pielgrzymki odprawił proboszcz szczyrkowskiej parafii – ks. kanonik Andrzej Loranc. Po mszy agape i rozdanie certyfikatów wraz z niespodzianką. Każdy uczestnik dostał świeży, jeszcze pachnący farbą przewodnik pielgrzyma po Beskidzkiej Drodze św. Jakuba tom I obejmujący od słowackiego grekokatolickiego Sanktuarium Maryjnego w Litmanowej do Wadowic. Do zobaczenia na wiosennych jakubowych pielgrzymkach.

2. Relacje z trzech etapów pielgrzymki Drogą Miłosierdzia na trasie WarszawaKraków (2015/2016, autorzy: Łukasz Stefaniak i Wiesław Czajka):

Relacja pielgrzymów z I weekendu (październik 2015):http://ordynariat.wp.mil.pl/pl/663_20214.html

Relacja pielgrzymów z II weekendu (listopad 2015):http://ordynariat.wp.mil.pl/pl/668_20349.html

Relacja pielgrzymów z III weekendu (styczeń 2016):
http://ordynariat.wp.mil.pl/pl/680_20698.html,

http://www.echodnia.eu/radomskie/wiadomosci/powiat-radomski/art/9350918,pielgrzymi-odwiedzili-jedlnieletnisko-i-skaryszew,id,t.html,

http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,24879,mazowsze-pielgrzymi-ida-sladami-sw-jakuba.html.

Kolejny, czwarty etap pielgrzymki Drogą Miłosierdzia już w ostatni weekend lutego (27-28 lutego) na trasie Skaryszew – Mirzec – Bodzentyn.