Trójka pątników, Jolanta i Zbigniew Janczak z Miłosławia oraz Edward Czerna z Bolesławca, wyruszyli 28 stycznia z kościoła św. Jakuba w wielkopolskim Miłosławiu w pieszą wędrówkę do Rzymu. Zamierzają oni – wraz z kolejną dwójką, która dołączy do nich na Łużycach, Krystyną Zabrocką z Lubania i Andrzejem Koflukiem z Wrocławia – dojść do Wiecznego Miasta na uroczystość kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Ich zamierzenia i drogę przybliżyła audycja „Między ziemią a niebem” w TVP1 w ostatnią niedzielę, a w środę – wieczorny serwis telewizji Polsat News. O „uBogiej drodze” do Rzymu informował także m.in. serwis deon.pl.
Dość wczesna pora wyjścia na szlak spowodowana jest chęcią odwiedzenia po drodze miejsc narodzin dwóch papieży: kanonizowanego Jana XXIII (Sotto il Monte koło Bergamo w Lombardii) oraz Benedykta XVI (bawarskie Marktl am Inn). W połowie marca pielgrzymi ze stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” planują przekroczyć alpejską przełęcz Brenner i w ten sposób osiągnąć (oby słoneczną) Italię.
Pierwsze dwa dni bardzo śliskiej drogi prowadziły szlakiem Nadwarciańskim do Lubinia, gdzie trójka pielgrzymów weszła już na Drogę Wielkopolską. Stąd kierować się będą na Głogów, Zgorzelec, Pragę, Czeski Krumlov, Pasawę i Innsbruck. Do stolicy Tyrolu prowadzić ich będą znaki Drogi św. Jakuba.

Kolejna, 11-osobowa grupa, wyruszy 22 lutego z Wrocławia. Zaproponowana przez Wrocławski Klub Przyjaciół Camino trasa prowadzi przez Morawy, pogranicze austriacko-węgierskie i Słowenię. Informacje prezentowane są już na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.

Obie pątnicze grupy dojdą do Rzymu szlakami związanymi z tradycją franciszkańską – „alpejczycy” toskańską Via Francigena, zaś idący wokół Alp – szlakiem przez Asyż. Tym samym będzie to także dla nich związana z 800. rocznicą pielgrzymki św. Franciszka do Rzymu „uBoga droga” – pod takim hasłem wyruszają oni na szlak. Zarazem dołączają oni swoją wędrówkę do zainicjowanej przez krakowskich sympatyków drogi św. Jakuba pielgrzymki dziękczynnej za pontyfikat i kanonizację Jana Pawła II, w czasie której „zbierane” są 9664 km odbytej pątniczej drogi.

Leave Comment