13346598_1726996320916734_1452851360641448166_nNa stronie „Rzeczpospolitej” z dnia 9 czerwca ukazał się artykuł poświęcony przygotowaniom władz samorządowych Mazowsza do Światowych Dni Młodzieży. Z tej okazji Urząd Marszałkowski przygotował specjalny przewodnik dla pielgrzymów „Mazowsze przeżyj i poczuj. Szlak papieski i drogi Jakubowe na Mazowszu”. Został on wydany w ośmiu językach i przekazany do mazowieckich diecezji. Przewodnik zawiera opis miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II, opis szlaków „Drogi św. Jakuba w Polsce”  oraz opis największych atrakcji turystycznych naszego regionu.  Pielgrzymi, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży, będą mogli za darmo wchodzić do państwowych muzeów i bez biletów korzystać z regionalnych pociągów – zapowiada samorząd Mazowsza. 

Według wstępnych szacunków w trakcie poprzedzających spotkanie w Krakowie Dni w Diecezjach na Mazowsze przyjedzie będzie ok. 50 tysięcy pielgrzymów. Samorząd województwa mazowieckiego wraz z podległymi mu instytucjami przygotował dla nich szereg udogodnień i atrakcji. Do korzystania z nich będzie uprawniał identyfikator opatrzony specjalnym hologramem. Identyfikatory będą przekazane pielgrzymom przyjeżdżającym do 8 diecezji – Płockiej, Radomskiej, Siedleckiej, Łowickiej, Łomżyńskiej i Drohiczyńskiej, Warszawskiej i Warszawsko-Praskiej.

– Młodzież, która odwiedzi Mazowsze, to nie tylko pielgrzymi, lecz także turyści. Warto więc pokazać im zarówno najciekawsze zabytki Mazowsza, jak i miejsca kultu czy obiekty sakralne. Na Mazowszu mamy wiele perełek architektury sakralnej np. małe, urokliwe, drewniane kościółki czy przydrożne kapliczki. Zależy nam przede wszystkim, żeby zabrali ze sobą jak najlepsze wspomnienia – podkreślił marszałek Adam Struzik, cytowany w komunikacie prasowym.

Przygotowany został specjalny przewodnik „Mazowsze przeżyj i poczuj. Szlak papieski i drogi Jakubowe na Mazowszu”. Został on wydany w ośmiu językach i przekazany do mazowieckich diecezji. Przewodnik zawiera opis miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II, opis szlaków „Drogi św. Jakuba w Polsce” oraz opis największych atrakcji turystycznych naszego regionu. Pielgrzymi otrzymają także drobny upominek w postaci nowoczesnego i praktycznego bidonu. Stworzona zostanie również aplikacja mobilna zawierająca informacje o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych. Będzie ją można pobrać przy pomocy kodu QR z bidonu i z  przewodników, a także bezpośrednio ze sklepów: Google Play, App Store i Windows Store.

– Światowe Dni Młodzieży są porównywalne w promocji turystycznej chociażby z takimi wydarzeniami jak Euro – podkreśliła Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki, cytowana w komunikacie prasowym. – Zadbaliśmy przede wszystkim o to, aby pielgrzymi przebywający na Mazowszu otrzymali pełen pakiet informacji. Dlatego przygotowaliśmy specjalny przewodnik, a także uruchomimy aplikację mobilną, zawierającą szereg praktycznych informacji. Wszyscy pielgrzymi otrzymają też specjalne identyfikatory, opatrzone hologramem, dzięki którym będą mogli za darmo zwiedzić wszystkie instytucje kultury na terenie Mazowsza. Mamy nadzieję, że pielgrzymi którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży, powrócą do nas w roli turystów – dodaje.

Poza darmowymi przejazdami po Mazowszu w ramach Dni w Diecezjach, Koleje Mazowieckie zorganizują także przejazdy pielgrzymów na centralne obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Odbywać się to będzie w uzgodnieniu z mazowieckimi diecezjami. Obecnie szacowane jest zapotrzebowanie na tego typu transport.

Koleje Mazowieckie przygotowały również ofertę dla tych, którzy nie będą uprawnieni do korzystania z bezpłatnego transportu, a chcieliby wziąć udział w obchodach Dni w Diecezjach.

– Podobnie jak Koleje Mazowieckie, również i spółka Warszawska Kolej Dojazdowa aktywnie włącza się w organizację Światowych Dni Młodzieży. To nie tylko darmowe przejazdy dla pielgrzymów mających identyfikatory, ale i wsparcie finansowe organizacji pobytu w Grodzisku Mazowieckim dla pielgrzymów m.in. z Ameryki Południowej – podał, cytowany w komunikacie prasowym, członek zarządu Warszawskiej Kolei Dojazdowej Michał Panfil.

Źródło: http://www.rp.pl/Promocja-turystyczna/306099965-Mlodzi-pielgrzymi-tanio-zwiedza-Mazowsze.html#ap-2 (9.06.2016)