Rozpoczął się nabór osób chętnych do wzięcia udziału w szkoleniu dla przewodników-opiekunów szlaku na Drodze św. Jakuba. Szkolenie to odbywać się będzie w trzech weekendowych blokach (30.03-1.04, 10-12.05 i 20-22.07) w Augsburgu i obejmować będzie m.in. wprowadzenie w duchowość Camino, aspekty historyczne i turystyczne szlaku, historię kultu św. Jakuba i ruchu pątniczego oraz pierwszą pomoc. Koszt jednego modułu to około 150 euro (nocleg i wyżywienie oraz szkolenie). Koszty całego szkolenia (trzech modułów) i dojazdu będą pokrywane ze środków projektu „Europejskie Drogi św. Jakuba”, w którym partnerami są Lokalne Grupy Działania programu rozwoju obszarów wiejskich LEADER ze Szwajcarii, Niemiec, Austrii i Polski.
Wśród polskich LGD rolę koordynatora pełni LGD Światowid, zaś pozostałe LGD, które weszły do międzynarodowego projektu, obejmują swoim działaniem niemal całą Drogę Wielkopolską, Dolnośląską i Sudecką. Rolę merytorycznego kooperanta projektu w naszym kraju będzie stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce“.
Warunkiem wzięcia udziału w szkoleniu jest znajomość języka niemieckiego (będzie to język wykładowy szkolenia) oraz zamieszkanie na terenie jednej z biorących udział w projekcie Lokalnych Grup Działania. Na terenie Polski są nimi:
LGD Światowid (okolice Gniezna, Trzemeszna i Pobiedzisk)
LGD Gościnna Wielkopolska (okolice Kościana, Gostynia i Krzywinia)
WLGD Kraina Lasów i Jezior (okolice Leszna)
LGD Wzgórza Dalkowskie (okolice Głogowa, Polkowice, Szprotawy i Kożuchowa)
LGD Partnerstwo Izerskie (Góry i Pogórze Izerskie, Górne Łużyce)
LGD Partnerstwo Ducha Gór (Kotlina Jeleniogórska)
LGD Kwiat Lnu (Kotlina Kamiennogórska i Góry Kamienne)

Do szkolenia można przygotowywać się już na rok 2013 – wobec dużego zainteresowania kursem, w tej chwili zapełniana jest już lista rezerwowa na kolejny cykl szkoleń.

Załączniki:
Anmeldebogen_Pilgerbegleiterqualifizierung_2012
Ausschreibung_Pilgerbegleiterqualifizierung_2012 (2)
Informationen_Modul I_Augsburg
Programm_Modul I_Pilgerbegleiterqualifizierung

Leave Comment