W dniach 20-23 listopada 2013 r. w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku i w tamtejszej Bibliotece Manhattan, odbywać się będzie drugi Festiwal Czytelniczy Sztuka Czytania. Jego motywem przewodnim jest podróż, w bardzo różnych znaczeniach tego słowa. Czytelnicy z festiwalowymi gośćmi będą mogli wyruszyć do najdalszych zakątków świata i w głąb siebie.
Jest to więc okazja do sięgnięcia po literaturę podróżniczą, reportaże i relacje osobiste, których nie brakuje w zasobach bibliotecznych. W zbiorach Biblioteki Manhattan jest m.in. bogato ilustrowany album Ulrike Schöber „Szlaki marzeń: najpiękniejsze trasy podróżnicze świata” (2012). Wśród przedstawionych szlaków znalazła się także Droga św. Jakuba – Camino de Santiago, a dokładniej Camino Francés.
Renesans Camino znalazł swe odbicie także w literaturze. Wydawane są przewodniki, wspomnienia i relacje z podróży oraz reportaże. Prowadzone są badania socjologiczne i historyczne. Bodaj najbardziej znane relacje z Drogi to „Vamos, peregrino! Droga do Santiago de Compostela” Włodzimierza Antkowiaka (2005), „Nie idź tam, człowieku“ Andrzeja Kołaczkowskiego-Bochenka 92009), „Camino inaczej, czyli Dlaczego warto zostać pielgrzymem” Przemka Opłockiego (2009), „Moja droga do Santiago: opowieść pielgrzyma-agnostyka” Roberta Wardy (2010), „Na szlaku do Composteli: najważniejsza droga mojego życia” Hape Kerkelinga (2010), „Do Santiago : o pielgrzymach, Maurach, pluskwach i czerwonym winie” Emilii i Szymona Sokolików (2010), „El Camino czyli Hiszpańskie wędrowanie” Jana Gacia (2013) oraz „Oczy czarne, oczy niebieskie: z drogi do Santiago de Compostela” Marii Wiernikowskiej (2013).
Trzy ostatnie książki doskonale pokazują jak tę samą drogę można opisać zupełnie w inny sposób. Relacja Emilli i Szymona Sokolików jest bardzo osobista, pełna codzienności, spotkań z ludźmi, przemyśleń, anegdot, zabawnych i trudnych doświadczeń. Książka Jana Gacia to niemal podręcznik historii sztuki. Autor pokonuje szlak niespiesznie. Ma czas na zachwyt i oglądanie arcydzieł sztuki malarskiej, rzeźby i architektury. Opisuje wszystkie te cuda z detalami. Jednocześnie dostrzega piękno krajobrazu. Czytelnik znajdzie także liczne refleksje autora. Książka do której się wraca. Pięknie ilustrowana.
Zupełnie inaczej o swoim doświadczeniu Camino napisała Maria Wiernikowska. Z kart książki przebijają bardzo silne uczucia. Widać zmaganie z samą sobą, zmęczenie, irytację i zachwyt. Warto sięgnąć po jej dziennik podróży.
Przemierzający drogi św. Jakuba mają swoje pozdrowienie, a więc Buen camino w tej wędrówce literackiej.

(Małgorzata Smyl, Gdańsk)

Leave Comment