Kontynuowany jest cykl pieszych, sobotnich przejść wzdłuż Via Regia między Dolnym Śląskiem i Saksonią. W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie “Pogranicze” i CSB Sachsen pod tytułem “Via Regia: poznać Europę – od historii do przyszłości” uczestnicy siedmiu pieszych przejść każdego dnia pokonują ok. 25 kilometrów trasą pieszych szlaków pątniczych nawiązujących do Via Regia (Droga św. Jakuba na Dolnym Śląsku i Ökumenischer Pilgerweg w Saksonii). Udział w nich jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają ponadto dojazd ze Zgorzelca/Görlitz (Most Staromiejski) do punktu startowego danego odcinka i z jego punktu końcowego do Mostu Staromiejskiego. Wyżywienie i ubezpieczenie uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: zawada@pogranicze-csb.home.pl

Przed nami już ostatni etap na terenie Polski, z Lubania do Zgorzelca. Spotykamy się w sobotę, 28 lipca, o godz. 8:30 pod Basztą Bracką w Lubaniu. Po wspólnym zwiedzaniu starówki ruszymy w trasę z planowanymi przystankami w Pisarzowicach, Henrykowie, Sławnikowicach i Gronowie. Po drodze zobaczymy najstarsze drzewo w Polsce, miejsce sporządzenia receptury pierwszej europejskiej porcelany oraz przekonamy się, pod jakimi względami Łużyce przewyższają Szwajcarię. Dojście do Zgorzelca zaplanowane jest około godz. 17:30.
Dla chętnych zaplanowany jest poranny transport ze Zgorzelca do Lubania – wyjazd z Mostu Staromiejskiego o godz. 8:00.

Kolejne przejścia zaplanowane są na następujących odcinkach:
25.08.2012 Zgorzelec / Görlitz – Weissenberg. Start – 8:30, Most Staromiejski, Zgorzelec
22.09.2012 Weissenberg – Bautzen. Start – 9:00, Fontanna przed ratuszem
29.09.2012 Bautzen – Kamenz. Start – 9:00, Krzywa Wieża, Budziszyn
13.10.2012 Kamenz – Königsbrück. Start – 9:00, Roter Turm, Kamenz

Wielkimi krokami zbliża się także wyprawa rowerowa, która będzie miała miejsce w terminie 16.-19.08.2012 r. na trasie Złotoryja – Lwówek Śl. – Bolesławiec – Lubań – Zgorzelec – Budziszyn – Kamenz – Königsbrück. Więcej informacji na stronie www.viaregia.info .

Leave Comment