Tego lata Droga Królewska staje otworem dla każdego, kto będzie chciał dotknąć jej własną stopą, przemierzyć ją niespiesznym krokiem i zaznać powiewu wiatru podczas jazdy na dwóch kółkach. Siedem sobotnich pieszych przejść kolejnymi dziennymi etapami szlaku między Dolnym Śląskiem a Saksonią oraz czterodniowy przejazd rowerem pozwoli poznać najstarsze miasta między Odrą i Łabą, odkryć inspirujące ślady narodów kształtujących ten obszar w ostatnim tysiącleciu i zakosztować krajobrazów, które właśnie na ten skrawek ziemi kierują ludzi drogi ze Wschodu i Zachodu.
Pierwsze z zaplanowanych przejść odbyło się w sobotę, 30 czerwca ze Złotoryi do Lwówka Śl. Na kolejne zapraszamy:7.07.2012 Lwówek Śl. – Lubań
Chcący skorzystać z transportu do Lwówka Śl. mogą wsiąść do autobusu:
– w Zgorzelcu, Most Staromiejski: 7.30
– w Lubaniu, dworzec PKS dla wysiadających: 8:00
– w Gryfowie, stacja ORLEN przy obwodnicy: 8:20
Start we Lwówku przy PKP/PKS o godz. 9:00 (chwilę wcześniej przyjeżdża autobus z Wrocławia i Legnicy, kierunek Świeradów-Zdrój).

28.07.2012 Lubań – Zgorzelec
25.07.2012 Zgorzelec / Görlitz – Weissenberg
22.08.2012 Weissenberg – Bautzen
29.09.2012 Bautzen – Kamenz
13.10.2012 Kamenz – Königsbrück
Udział w przejściach jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają ponadto każdego razu dojazd ze Zgorzelca/Görlitz (Most Staromiejski) do punktu startowego danego odcinka i z jego punktu końcowego do Mostu Staromiejskiego. Nie jest przewidziany transport bagaży. Wyżywienie i ubezpieczenie we własnym zakresie. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: zawada@pogranicze-csb.home.pl .

Ponadto w dniach 16-19 sierpnia będzie miała miejsce 4-dniowa wyprawa rowerowa ze Złotoryi do Koenigsbrueck. Szczegóły wkrótce. Więcej informacji na stronie www.viaregia.info.

Projekt pt. „Via Regia: poznać Europę – od historii do przyszłości” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej EWT Polska – Saksonia 2007 – 2013 i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Organizatorem jest Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” oraz Christlich-Soziales Bildunswerk Sachsen. Partnerami są: Powiat Lubański, Powiat Złotoryjski, Gmina Miejska Bolesławiec, Gmina Miejska Lubań, Gmina Miejska Złotoryja, Gmina Lwówek Śl. i Gmina Nowogrodziec. Patronat nad przejściami Via Regia objęło stowarzyszenie “Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”.

Leave Comment