Sobotnie przejścia wzdłuż Via Regia w ramach projektu „Via Regia – od historii do przyszłości” powoli dobiegają swego celu. W sobotę, 29 września, chętni na przejście kolejnego etapu spotkają się o godz. 8:00 przy Moście Staromiejskim w Zgorzelcu, skąd dojadą do Budziszyna. Tutaj, pod Reichenturm (to miejscowa krzywa wieża), o godz. 9:00 nastąpi „start ostry”. Po krótkim zwiedzaniu stolicy Górnych Łużyc droga poprowadzi przez malownicze serbołużyckie wioski, m.in. Crostwitz (łuż. Chróścicy) i klasztor St. Marienstern w Panschwitz-Kuckau na przedmieścia Kamenz. Stamtąd powrót do Zgorzelca i Lubania podstawionym, bezpłatnym autobusem.
Ostatnia wędrówka będzie miała miejsce 13 października i poprowadzi z Kamenz do Konigsbruck. Dalsze szczegóły organizacyjne wkrótce.

Uczestnicy we własnym zakresie organizują ubezpieczenie i wyżywienie. Do dyspozycji będzie przewodnik i tłumacz.
Projekt „Via Regia – od historii do przyszłości” realizowany jest przez stowarzyszenie „Pogranicze” z Lubania i Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen z Miltitz, a dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach funduszu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Więcej informacji na stronie www.viaregia.info . Cykl sobotnich przejść szlakiem odbywa się pod patronatem stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”.

Leave Comment