Dokładnie 16 maja minęła druga rocznica oficjalnego otwarcia Żytawskiej Drogi św. Jakuba (Zgorzelec – Praga), która stanowi jedną z trzech możliwości wyjścia z Polski w kierunku Santiago. Szlak ten jednak przez długi czas borykał się z problemami dotyczącymi jego oznakowania, zwłaszcza na terenie Czech. Sytuacja jednak wnet ulegnie zmianie – Klub Czeskich Turystów zgodził się na doznakowanie symbolem muszli drogowskazów na szlakach turystycznych, z których korzysta czeskie Camino. Niewielkie rozmiarami (2,5 x 2,5 cm) ale jednak, muszle pojawią się więc zarówno na Drodze Żytawskiej, jak i na obu trasach prowadzących z Pragi do Bawarii.

W związku z tym “nowym otwarciem” czeskie stowarzyszenie Ultreia zaprasza na inauguracyjne przejście z Hradka nad Nisou (przy granicy z Niemcami i Polską) do Pragi. Będzie ono miało miejsce od 2 do 10 lipca. Bliższe informacje, w tym program oraz zaproszenie na wspólne przejścia znajdują się tutaj: Zaproszenie i program.

Droga Żytawska i w ogóle szlak przez Czechy jest chętnie używany przez polskich pątników, głównie z powodu znikomej bariery językowej oraz niższych cen noclegów, niż mogłoby to mieć miejsce przy kontynuowaniu pielgrzymki z Polski od razu przez Niemcy. Z trasy tej skorzystali w drugiej połowie kwietnia Andrzej Kofluk i Staszek Ozdoba, którzy pomimo bardzo niesprzyjającej pogody (od trzech tygodni idą w deszczu) kontynuują swą drogę do Santiago. Od 15 maja są już na terenie Szwajcarii, o czym donoszą na stronie internetowej swojej pielgrzymki.

Leave Comment