LegnicaVR2015Legnicki teatr Avatar zaprasza na niezwykły, świetlno-dźwiękowy spektakl związany ze szlakiem Via Regia, którym wędrują także pielgrzymi do grobu św. Jakuba. W czwartek, 18 czerwca o godz. 22.15 w Parku Miejskim w Legnicy, a w sobotę, 20 czerwca o godz. 22.30 na kładce przy placu Orląt Lwowskich we Wrocławiu zaprezentowane zostanie widowisko płynące z inspiracji o budowaniu jedności, a realizowane w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Złożą się na nie taniec, ogień, światło i muzyka folkowo-punkowego zespołu Percival.

Via Regia zostanie odtworzona w nowym, artystycznym kontekście. Mnogość sensów drogi objawi się pod postacią finezji ruchu ludzkiego ciała. Ogniem, światłem i sztuką wymaluje się podróż scalająca krańce tułaczki w potrzebie rozwoju, piękna i wspólnoty.
Artyści z Teatru Avatar zapowiadają bajeczne sceny w świetle ultrafioletowym, żywiołowy taniec z ogniem oraz elementy akrobatyczne harmonizujące z pięknym, melodyjnym tłem. Ciekawostką dla wielu może być, iż muzykę do widowiska skomponował, między innymi, znany zespół folkowo-metalowy Percival, twórca soundtracku do gry Wiedźmin 3. “Mosty” to jeden z najważniejszych projektów przygotowujących stolicę Dolnego Śląska do piastowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Na jeden dzień, 20 czerwca, wrocławskie przeprawy przeobrażą się w artystyczne kreacje wedle wizji młodych uczestników, artystów i amatorów.
Scenariusz: Teatr Avatar
Reżyseria: Aneta Zwierzyńska
Choreografia: Ada Pankowska, Sebastian Frodyma
Muzyka: Percival oraz Kriss Lee
Kostiumy: Ewa Bryniarska, Agnieszka Czesnowska, Olga Pirecka, Paulina Maciejewska
Charakteryzacja: Olga Pirecka
WroMosty2015

O samym widowisku “Via Regia”:
Którędy droga? Padło pytanie od życia. Zastanowiła się jednostka, a wraz z nią cała historia dziejów. Bowiem droga jest mostem doświadczeń i emocji łączącym „było” z „będzie”, wydeptująca pomiędzy szlak przeżyć i kształt kolei losu.
Via Regia, droga królewska stanowiąca symbol jedności europejskiej, wzięła głęboki oddech, by wzniecić twórczą iskrę w zlokalizowanym na swym trakcie potencjale artystycznym. Ogień rozgorzał w sercach legnickich artystów inspirując scenariusze, wnet w wyobrażeniach przekształcając się w ferwor bitwy, wrzawę i walkę o terytorium. Następnie przyjął obraz żaru namiętności kochanków, pokonujących przeszkody swego biegu życia, by połączyć się w wielkim uczuciu, a noc rozbłysła niezwykłymi światłami. Później wizje zamazały się, a fantazje uformowały na kształt radosnego jarmarku, zgromadzenia pielgrzymów z odległych zakątków świata. W myślach artyści podziwiali rękodzieła wielokulturowych twórców oraz umiejętności podróżujących trup teatralnych i kuglarskich. Parę kroków dalej, poczynionych na własnej mentalnej ścieżce, postanowili wszystko to zrealizować. Oprawić liryką tańca, brzmienia i wizualizacji.

Via Regia rozpoczyna swój trakt w Hiszpanii i wiedzie aż na Ukrainę. My bierzemy rozbieg w Legnicy i finiszujemy we Wrocławiu. Droga Królewska wyrysowała w przestrzeni lat tor zjawisk gospodarczych, turystycznych i kulturowych. Nocą, 18 czerwca w Legnicy oraz 20 czerwca we Wrocławiu, zostanie ona odtworzona w nowym, artystycznym kontekście. Mnogość sensów drogi objawi się pod postacią finezji ruchu ludzkiego ciała. Ogniem, światłem i sztuką wymaluje się podróż scalająca krańce tułaczki w potrzebie rozwoju, piękna i wspólnoty.
Zapraszamy!