Z Pomorskiej Drogi św. Jakuba (Gdańsk) otrzymaliśmy informacje o wydarzeniach, które odbyły się w listopadzie i grudniu zeszłego roku. W swojej relacji do redakcji portalu Camino.net.pl pani Małgorzata Smyl z Gdańska napisała:

Na Pomorskiej Drodze św. Jakuba

23 listopada wyruszyliśmy na kolejny odcinek Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Spotkaliśmy się przy oliwskiej katedrze. Po otrzymaniu pieczątek do pielgrzymich paszportów, chwili modlitwy w kościele św. Jakuba i pamiątkowym zdjęciu przy słupku kilometrażowym, na 18-kilometrowy szlak wyruszyło 18 osób. Początkowy odcinek przebiega przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, m.in. Dolina Ewy i Doliną Świeżej Wody. Etap zakończyliśmy w Żukowie przy kościele Wniebowzięcia NMP.

Dwa dni później (25 listopada) w kościele św. Jakuba w Gdańsku została odprawiona msza św. w intencji pielgrzymujących do Santiago de Compostela. Po mszy św. mieliśmy możliwość spotkania się, wzajemnego poznania, podzielenia doświadczeniami z pielgrzymowania do grobu św. Jakuba, po Pomorskiej Drodze św. Jakuba i innych polskich drogach. Było nas prawie 20 osób, mieszkających w Trójmieście i Elblągu. Planujemy spotkać się w podobny sposób we wtorek 25 lutego 2014 r.

Zimowa aura zakłóciła plany pokonania kolejnego odcinka Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Z Żukowa do Kartuz 7 grudnia wyruszyło ostatecznie pięć osób. Jest to jeden z najpiękniejszych odcinków Pomorskiej Drogi św. Jakuba na terenie woj. pomorskiego. Liczy prawie 18 km. Każdy etap można pokonać także zimą, ale torowanie drogi przez zaspy śnieżne, po świeżych opadach śniegu, łączyło się z trudem i wolnym tempem marszu. Nagrodą były przeżycia duchowe i wrażenia estetyczne.

Buen Camino

Małgorzata Smyl

Oliwa przed kościołem  św. Jakuba Żukowo, kościół Wniebowzięcia NMP

Leave Comment