W tych dniach wspominamy osoby, których nie ma już z nami, ale wciaż mamy je w świeżej pamięci. Wśród nich jest także wielu pielgrzymów, którzy doszli już do swojej Finisterry.
Myślimy tu m.in. o Jerzym z Kani z Krakowa, który zmarł w 2014 r. w Corcubion oraz Zbigniewie Siczku z Wrocławia, który w 2016 r. zasnął na Monte do Gozo. Myślimy o tych, którzy wydeptywali Drogę św. Jakuba w Polsce: Krzysztofie Tomczaku i Józefie Sadusiu ze Skorogoszczy, Jadwidzie Kopciuch z Lubania, Józefie Piejko z Przemyśla, Mieczysławie Winiarskim z Tarnobrzega, Wojciechu Biernacie z Zabrza, Czesławie Woźniaku z Międzyrzecza czy Wojciechu Friedzie z Wrocławia. Wrocławscy Przyjaciele Camino nie mogą zapomnieć o Pawle Peterze, który nie zmarnował ostatnich lat swego życia: powtarzał bowiem, że rok bez miesiąca spędzonego w Drodze, to rok stracony.
W roku 2018 dotkliwe straty dotknęły warszawskie środowisko pielgrzymów. Dnia 12 lipca zmarł Zbigniew Hardecki z Wesołej, a 9 grudnia – Regina Madej-Janiszek. Była Ona współautorką koncepcji Drogi Mazowieckiej (i autorką przewodnika po tym szlaku) oraz Drogi Świętokrzyskiej, współzałożycielką Konfraterni św. Jakuba przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie oraz należała do stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce; była także przewodnikiem miejskim warszawskim i pracowała w tamtejszym Muzeum Niepodległości.
Warszawska Konfraternia przygotowuje tablicę pamiątkową poświęconą ś.p. Reginie. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy planowane jest na 8 grudnia br. Będzie ona umieszczona przy słupku z muszlą na Świętokrzyskiej Drodze św. Jakuba na terenie Sanktuarium na Siekierkach w Warszawie (w pobliżu domu Reginy). Wszystkie osoby, które chciałyby finansowo wspomóc tę formę upamiętnienia, prosimy o wpłatę darowizny na konto Kofraterni podane na jej stronie interentowej. Z góry za tę pomoc gorąco dziękujemy!

Leave Comment