Po niedawnej premierze przewodnika po Drodze Aragońskiej przyszedł czas na kolejne książki na temat Camino. Oficyna WAM wydała „Poradnik pielgrzyma – Santiago de Compostela” autorstwa Andrzeja Kołaczkowskiego-Bochenka (znanego już jako autor „Nie idź tam człowieku!” wydanego także przez WAM). Jest to praktyczny opis szlaku z St. Jean-pied-de-Port do Santiago, z wieloma wskazówkami i radami autora. Dodatkowym praktycznym plusem jest wyglądająca na mocną oprawa oraz opis szlaku do Fisterry (choć autor nie ukrywa, że tej trasy już sam nie przeszedł). Minus – niemająca nic wspólnego z rzeczywistością a powielana w różnych publikacjach z uporem godnym lepszej sprawy „mapa” europejskich odcinków Drogi na przedniej wyklejce. Zwracają uwagę liczne cytaty z „Listu św. Jakuba” – rzecz sama w sobie chwalebna, ale warto przypomnieć, że autorem Listu był (według tradycji i badań biblistów) św. Jakuba Mniejszy, też Apostoł, ale nie ten czczony w Santiago. Recenzja książki już niebawem w „Pielgrzymku”.

„Na szlaku do Composteli” – tak brzmi tytuł polskiego przekładu (tłum. Małgorzata Słabicka, ISBN: 978-83-245-8769-8) bestsellerowej na rynku niemieckim książki Hape Kerkelinga „Ich bin dann mal weg”. Przez blisko dwa lata zapiski telewizyjnego komika nie schodziły ze szczyty zestawień najlepiej sprzedających się nad Łabą i Renem książek. Czy pomimo zmiany (uproszczenia?) tytułu przez Wydawnictwo Dolnośląskie i u nas dojdzie do „efektu Kerkelinga” i masowego zainteresowania Camino, okaże się w najbliższym czasie.

Przed rozpoczęciem wiosennego sezonu ukazały się także nowe materiały promocyjne polskich odcinków Drogi. Są to foldery na temat Małopolskiej Drogi św. Jakuba oraz równie małopolskiego odcinka Drogi św. Jakuba „Via Regia”. Czasowym zbiegiem okoliczności ukazały się także paszporty na oba odcinki szlaku: dla Drogi Małopolskiej wydane i dystrybuowane przez Bractwo św. Jakuba w Więcławicach, zaś na „Via Regia” w Małopolsce – przez parafię św. Jakuba w Brzesku. Więcławickie Bractwo przygotowało także mapę Drogi Małopolskiej. Jej skala może się okazać nieprzydatna dla pielgrzymów (1:250000), ale zamieszczona na odwrocie część opisowa stanowić będzie w drodze niemałą pomoc. Tym bardziej, że niebawem staraniem Bractwa z Więcławic ukaże się przewodnik po szlaku z Sandomierza do Krakowa. Aby pielgrzymi wybierający się na Drogę Małopolską nie narzekali na brak o niej informacji, na lipiec zapowiadane jest wydanie kolejnego przewodnika – tym razem pisanego przez przewodników PTT i PTTK z Tarnobrzega i Sandomierza.

Leave Comment